Pafos Net

Πάφος: Χαμένη με το...Χ κόντρα στην Ομόνοια, απομακρύνεται πάλι η τρίτη θέση

title image

Ζητούμενο ήταν μόνο η νίκη για την Πάφο κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ, όμως έμεινε στην ισοπαλία (1-1). Αποτέλεσμα που δεν  άφησε ικανοποιημένες τις δύο ομάδες. Η Πάφος FC δεν μπόρεσε να πλησιάσει με τη σειρά της την τρίτη θέση, με τη διαφορά να παραμένει στους τέσσερις βαθμούς (61 έναντι 57). Την επόμενη αγωνιστική η παφιακή ομάδα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΚ.

Το αποτέλεσμα βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα κρίνεται δίκαιο. Είναι κάτι που μπορεί να εξαχθεί και από τα στατιστικά. Μοιρασμένο παιχνίδι σε κατοχή (48%-52%), αλλά και σε ευκαιρίες (από 8 τελικές προσπάθειες, 4 έναντι 5 στο στόχο).

Μοιραίος για την Ομόνοια μπορεί να χαρακτηριστεί ο Μπέζους, καθώς στο 50’ είχε την ευκαιρία με πέναλτι να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων (το σκορ άνοιξε ο Σίμιτς στο 45’+1), όμως η εκτέλεσή του ήταν κάκιστη και έδωσε την ευκαιρία στον Ίβουσιτς να μαζέψει. Ακολούθως, ο Ντράγκομιρ εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα της Ομόνοιας και με δυνατό σουτ ισοφάρισε (66’). Αποτέλεσμα που δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το τέλος, παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων για δεύτερο γκολ.

Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα το ματς, όμως από το δεκάλεπτο και μετά η Πάφος FC όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά πήρε και τα ηνία και ήταν η ομάδα που έδειχνε να ήταν πιο κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Κορυφαία στιγμή της φιλοξενούμενης ομάδας ήταν το δοκάρι σε κεφαλιά του Ντράγκομιρ (41’). Κόντρα στη ροή του αγώνα και με τον Αναστασίου αρκετές φορές να βάζει τις φωνές στους παίκτες του για τα πολλά αβίαστα λάθη, η Ομόνοια έφθασε στο γκολ (Σίμιτς 45’+1). Ο Σέρβος ακραίος επιθετικός αξιοποίησε την πολύ καλή μεταβίβαση του Χαμάς από αριστερά και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ίβουσιτς παρά την προσπάθειά του.

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια είχε τεράστια ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όμως ο Μπέζους δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ίβουσιτς από τα έντεκα μέτρα. Το πέναλτι κέρδισε ο Αλιούμ σε κεφαλιά και την μπάλα να χτυπά στο χέρι του Μπότσκαϊ. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, με την Ομόνοια να ψάχνει δεύτερο γκολ και την Πάφος FC την ισοφάριση, κάτι που έγινε με το γκολ του Ντράγκομιρ στο 66’. Έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας και με δυνατό σουτ σκόραρε. Ακολούθως, δεν υπήρξαν οι μεγάλες φάσεις, παρά μόνο στις καθυστερήσεις από πλευράς γηπεδούχων με τον Σίμιτς σε δύο περιπτώσεις (90’+2, 90’+7) να μην μπορεί να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ.