Πάφος: Εχασε το τρίποντο στο 90+6!

Η Πάφος FC βρέθηκε μια ανάσα από το ιστορικό πρώτο διπλό επί της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», όμως ο Σέρχιο Καστέλ με εκτέλεση πέναλτι στο 90’+6 της πήρε την μπουκιά από το στόμα, σώζοντας την παρτίδα για την προσφυγική ομάδα. Ο Ισπανός φορ αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Τσίκο από τον Γκολντάρ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ζάιρο, ο οποίος «ξεμπούκωσε» μετά από δύο μήνες σκοράροντας δις (35′, 76′). Για την «Κυρία» το σκορ άνοιξε ο Γκασαμά μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης.

Για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου δεν μπόρεσαν να γευτούν τη χαρά της νίκης, την οποία αγνοούν από τις 13 Ιανουαρίου και το τρίποντο κόντρα στην ΑΕΛ. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία από την άλλη, για τους παίκτες του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, μετά από αυτή κόντρα στον Απόλλωνα.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο ομάδας διατήρησε τη μεταξύ τους διαφορά στους δύο βαθμούς (43 η Πάφος FC, 41 η Ανόρθωση με ματς λιγότερο). Αμφότερες αντιμετωπίζουν πλέον τον κίνδυνο να χάσουν έδαφος από τους τρεις πρωτοπόρους, ενώ κινδυνεύουν και από τις ομάδες που ακολουθούν και αγωνίζονται μεταξύ τους (Ομόνοια – Απόλλων).

Για την 24η αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται από την Ομόνοια (Παρασκευή, 9/2), ενώ η Πάφος FC υποδέχεται τον Εθνικό (Σάββατο, 10/2).

Η Ανόρθωση μπήκε φουριόζα στο ντέρμπι και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ πριν καν τη συμπλήρωση δύο λεπτών με τον Γκασαμά. Στη συνέχεια ακολούθησε ανοιχτό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και καλές εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Η Πάφος FC έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 12’, όμως ο Τουμάσι αστόχησε με κοντινή κεφαλιά. Αντιθέτως, στο 35’ ο Ζάιρο δεν μπορούσε να αστοχήσει αφού μετά την πάσα του Μπρούνο βρέθηκε απέναντι σε κενή εστία ισοφαρίζοντας. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφριά υπεροχή και έψαξαν για το νέο προβάδισμα.

Στο 40’ μπόρεσαν να σκοράρουν με τον Γουαρίς, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ζητώντας πως υπήρξε προσπάθεια αμυντικού να παίξει τη μπάλα προτού αυτή καταλήξει στον Γκανέζο, όμως οι διαιτητές είχαν αντίθετη άποψη.

Στην επανάληψη η παφιακή ομάδα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Μπότσκαϊ, που μόλις είχε περάσει στο ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια, όμως ήταν ανούσια αφού δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Αντιθέτως, η Πάφος FC ήταν αυτή που συνέχισε να απειλεί (Ζάιρο 61’, Γκολντάρ 74’) και τελικά μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ που έψαχναν στο 76’, ξανά με τον Βραζιλιάνο φορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς, ο Ζάιρο νίκησε στον αέρα τον Τεχέρα και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει με κεφαλιά.

Η Ανόρθωση σταδιακά πήρε μέτρα στο γήπεδο, έβαλε πίεση στην αντίπαλο της, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την καλή ευκαιρία που έψαχνε. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Πάφος FC θα έφευγε από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με ένα σπουδαίο διπλό, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ένα ατομικό λάθος της στοίχισε τους τρεις βαθμούς.

Στο 90’+5 ο Γκολντάρ ανέτρεψε τον Τσίκο στην περιοχή, ο Μαλέιρο υπέδειξε την παράβαση και την εκτέλεση ανέλαβε ο Καστέλ. Ο Ισπανός φορ ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (86′ Αντωνίου), Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (81′ Ιωάννου), Τεχέρα (86′ Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Τσίκο, Γουαρίς (81′ Παρούτης), Γκασαμά (63′ Καστέλ).

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους (71′ Ικόκο), Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο (61′ Τζάτζα), Ντράγκομιρ, Ναμ, Τάνκοβιτς, Μπρούνο (46′ Μπότσκαϊ), Τουμάσι (71′ Βαλακάρι), Ζάιρο (89′ Κοντρέρας).