Πάφος: Οδυνηρή ήττα από ΑΠΟΕΛ και μείον έξι από την κορυφή

Σπουδαία απόδραση του ΑΠΟΕΛ από την έδρα της Πάφος FC στο ντέρμπι κορυφής! Οι πρωτοπόροι επικράτησαν 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» χάρις σε γκολ του Τσεπάκ στο 54’. Έτσι ανέβηκαν στους 35 βαθμούς, αφήνοντας έξι βαθμούς πίσω τους την αποψινή αντίπαλό τους, επανέφεραν τη διαφορά τους τρεις πόντους από την Ομόνοια, την οποίαν θα αντιμετωπίσουν το Σάββατο.

Η Πάφος FC κρατούσε λίγο περισσότερο την μπάλα, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ απείλησε περισσότερες φορές. Οι γαλάζιοι άρχισαν με την ευκαιρία του Μπρούνο στο 6’, ενώ είχαν και ένα αδύναμο σουτ του Μπρούνο σε τετ α τετ με τον Μπέλετς στο 41’.

Από την πλευρά τους οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν με τους Εντονγκαλά (14’, 43’), Κβιλιτάια (34’), ενώ είχαν καλύτερη στιγμή τους ένα σουτ του Μαρκίνιος, που υποχρέωσε τον Ίβουσιτς να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Μπήκε πιο δυνατά η Πάφος FC στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας ευκαιρίες με κεφαλιά του Μπρούνο (46’) και κοντινό σουτ του Ικόκο (51’, απόκρουση Μπέλετς).

Στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ, όμως, ο Εντονγκαλά κέρδισε κόνρερ, ο Ζέφτε το εκτέλεσε και ο Τσεπάκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 54’. Πήρε ψυχολογία η ομάδα της Λευκωσίας, που στα επόμενα λεπτά ήταν καλύτερη και είχε μάλιστα δοκάρι με εκτός περιοχής σουτ του Ντάλσιο στο 60’.

Οι γαλαζοκίτρινοι υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους μέχρι τέλους, εξασφαλίζοντας το πολύτιμο τρίποντο.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (78′ Δημητρίου), Κβίντα, Γκολντάρ, Μποτσκάι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (65′ Τουμάσι), Βαλακάρι (Πελάζιο 65′), Μπρούνο (65′ Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ζέφτε (58′ Ντβάλι), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (87′ Σαρφό), Εντονγκαλά, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια.