Πάφος FC: Πάρτι εκτός γηπέδου, πάρτι και μέσα στον αγωνιστικό χώρο με τριάρα επί της Ανόρθωσης

Η Πάφος έστησε… πάρτι κόντρα στην Ανόρθωση στο «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας με άνεση με 3-1, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η παφιακή ομάδα δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενουμένων, πανηγυρίζοντας δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς χάρις σε γκολ των Ζάιρο (40’), Νατέλ (59’) και Σούνιτς (67’). Ο Ράφα Λόπες στο 80’ μείωσε για την «Κυρία» διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Πάφος FC ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επιβεβαιώνοντας τη διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες και φτάνοντας σε ένα απόλυτα δίκαιο τρίποντο. Οι γαλάζιοι κυρίαρχησαν των αντιπάλων τους, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και χαροποίησαν τους περίπου 4.000 φίλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο, για την πρώτη εντός έδρας φετινή αναμέτρηση.

Ήταν η δεύτερη φετινή νίκη για την παφιακή ομάδα που με έξι βαθμούς έπιασε κορυφή. Για την 4η αγωνιστική φιλοξενείται από την ΑΕΛ στη Λεμεσό.

Στον αντίποδα, ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για την Ανόρθωση που έμεινε στον ένα βαθμό. Ακολουθεί μάλιστα, ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι με αντίπαλο την Ομόνοια.

Το ματς

Χωρίς ευκαιρίες κύλησαν τα τριάντα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Παρά το γεγονός πως η Πάφος FC είχε ελαφρώς την υπεροχή, δυσκολεύτηκε να απειλήσει την εστία του Ζίφκοβιτς. Η Ανόρθωση από την άλλη, δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή (σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου), έχοντας παθητικό ρόλο.

Επίσης, οι κυανόλευκοι έμοιαζαν ευάλωτοι στην άμυνα, αντιμετωπίζοντας δυσκολίες στο πρεσάριμα των γηπεδούχων και υποκύπτοντας σε λάθη. Από ένα λάθος του Μλάντοβιτς απειλήθηκαν στο 36’, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Τζάτζα σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε. Δεν στάθηκαν, όμως, το ίδιο τυχεροί στη φάση του 40ου λεπτού, όταν μετά από λανθασμένη κεφαλιά προς τα πίσω του Χρυσοστόμου, ο Ζάιρο δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει από κοντά.

Στην επανάληψη η Πάφος FC κυριάρχησε, σκόραρε άλλα δύο γκολ (59’ Νατέλ, 67’ Σούνιτς), ενώ είχε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες (54’ Τζάτζα, 83’ Ηλία). Το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να μειώσει στο 80’ με τον Λόπες, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μπρούνο, Γκολντάρ, Λουκάσεν, Σίλβα, Ντράγκομιρ (78′ Κίνα), Σούνιτς, Πέπε (73′ Ναμ), Τάνκοβιτς (73′ Ηλία), Τζάτζα (57′ Νατέλ), Ζάιρο (57′ Άντερσον).

Ανόρθωση (Γιάννος Οκκά): Ζίφκοβιτς, Κονσεϊσάο, Μουγκαμπί, Μλάντοβιτς, Κίκο, Αρτυματάς, Ρόγκουλιτς (68′ Σ. Χαραλάμπους), Χρυσοστόμου, Γκιούρτσο (46′ Χρυσόπουλος), Γούλερι (78′ Ίλιεφ), Λόπες (87′ Θεοδώρου).