Πάφος: Επιστροφή στις νίκες με ΑΕΛ και άνοδος στη 2η θέση

Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς σκόραρε το «χρυσό» γκολ για την Πάφος FC στο «Αλφαμέγα», διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 κόντρα στην ΑΕΛ. Η συμμετοχή του Σουηδού στο ματς κράτησε μόλις 10 λεπτά, τα οποία ήταν αρκετά για να δώσει το φιλί της ζωής στην ομάδα του. Στο 75’ πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Βαλακάρι, στο 81’ άνοιξε το σκορ και στο 85’ αποχώρησε τραυματίας, αφήνοντας τη θέση του στον Αμπντουσαλάμοφ.

Η παφιακή ομάδα έφτασε έτσι, στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη της επί των γαλαζοκιτρίνων και έβαλε τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα. Μετά τις δύο ήττες από Καρμιώτισσα και ΑΠΟΕΛ, οι παίκτες του Χουάν Κάρλος Καρσέδο χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης πήραν το ζητούμενο. Οι γαλάζιοι ανέβηκαν πλέον, στους 32 βαθμούς και έπιασαν Άρη και Ομόνοια στη 2η θέση.

Αδίκησε τον εαυτό της η ομάδα της Λεμεσού, που είχε αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση. Μετά από δύο σερί νίκες κόντρα σε Δόξα και ΑΕΖ, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα δέχτηκε την ένατη φετινή ήττα της, μένοντας στους 19 βαθμούς και την ένατη θέση.

Για τη 17η αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται από την Ομόνοια (2/1), ενώ μια ημέρα μετά (3/1) η Πάφος FC υποδέχεται τον Άρη.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΛ «άγγιξε» το γκολ στο 11’ με το τετ-α-τετ του Μορέιρα και στο 14’ με το δοκάρι του Σέρνιτς. Η Πάφος FC όμως, ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στην πρώτη της τελική με τον Ναμ (14’) και μετά από γρήγορη αντεπίθεση.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν περισσότερη επιθετική διάθεση, πατώντας με σχετική άνεση στην αντίπαλη περιοχή. Τα χαλούσαν όμως στην τελική προσπάθεια, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού στην επανάληψη ο Γερολέμου κατάφερε ότι δεν μπόρεσαν οι συμπαίκτες του προηγουμένως. Με δόση τύχης, ο Κύπριος χαφ έφερε το ματς στα ίσα λυτρώνοντας την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με το ματς να είναι ισορροπημένο. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο το γκολ της νίκης, με τον Καρσέδο να προχωρεί σε τριπλή αλλαγή, κάνοντας κίνηση… ματς. Ο Τάνκοβιτς που πέρασε στο 75′ χρίστηκε σκόρερ στο 81′ με όμορφη ατομική ενέργεια, πριν αποχωρήσει ως τραυματίας στο 85′. Το γκολ του αποδείχθηκε «χρυσό», με το σκορ να παραμένει μέχρι τέλους.

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Ντεγοέστ, Ντζάλμα, Σέρνιτς (86′ Συλβέστρος), Γερολέμου (69′ Μαρς), Μεντόγεβιτς, Μορέιρα (86′ Ανδρέου), Κα (50′ Χέντι), Μακρής.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (90’+1 Δημητρίου), Γκολντάρ, Κβίντα, Μπότσκαϊ (73′ Τουμασί), Ντράγκομιρ, Πέπε (73′ Πελάζιο), Ναμ, Βαλακάρι (75′ Τάνκοβιτς – 85′ Αμπντουσαλάμοφ), Ταβάρες, Ζάιρο.