Πάφος: Ανατροπή στο... 100 και βάλε σε ένα τρελό ματς

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», που κρίθηκε στο 15ο λεπτό της καθυστέρησης. Η Πάφος FC ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και (από 1-2) επικράτησε 3-2.

Σε παιχνίδι με πολύ VAR και on field review, διαμαρτυρίες από τους οπαδούς των κυανόλευκων, πέντε γκολ, αποβολή (Τσίκο) και δύο πέναλτι (για τους νικητές).

Με το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες παρέμειναν στη θέση τους, η νικήτρια στην πέμπτη με 53 βαθμούς και η ηττημένη στην έκτη με 48’.

Η Ανόρθωση σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε ένα σουτ, με τον Καστέλ να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό από πλάγι θέση, ωστόσο η μπάλα βγήκε άουτ. Παρά τις προσπάθειες των παικτών της «Μεγάλης Κυρίας» δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς την εστία του αντιπάλου της. Η άμυνα της Πάφος FC αντιμετώπισε αποτελεσματικά τις επιθέσεις της, δίχως ιδιαίτερη δυσκολία.

Από την πλευρά της, η φιλοξενούμενη εμφάνισε καλύτερη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας περισσότερες προσπάθειες. Οι γαλάζιοι κατάφεραν να αξιοποιήσουν το πέναλτι που κέρδισαν για χέρι του Κορέια, με τον Τάνκοβιτς να ευστοχεί στο 34’.

Η Ανόρθωση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να αλλάξει τα εις βάρος της δεδομένα, ενώ η Πάφος έμοιαζε σαν να μην είχε επιστρέψει από τα αποδυτήρια. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 53’ με προβολή του Καστέλ, έπειτα από σέντρα του Κορέια.

Δεν έμεινε εκεί οι κυανόλευκοι, όμως, και έφτασαν στην ολική ανατροπή με τη χρυσή αλλαγή του Γκαγιέγο. Ο Γκασαμά, ο οποίος μπήκε στο 46’, επωφελήθηκε κόντρας στον Ντράγκομιρ έπειτα από σουτ του Τσίκο και με νέο σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 64’.

Οι γαλάζιοι βρήκαν την πρώτη ευκαιρία τους μετά το γκολ που δέχτηκαν με σουτ του Τάνκοβιτς στο 81’, ενώ από το 87’ αγωνίστηκαν με αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Τσίκο για χτύπημα στον Ντράγκομιρ.

Μετά την εξέλιξη αυτή οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση. Κάτι που κατάφεραν με πέναλτι στο 90’+11, για ανατροπή του Ζιάζια από τον Αντωνίου (on field review) και εκτέλεση του Τάνκοβιτς (η πρώτη αποκρούστηκε από τον Αρμπολέδα, ο οποίος όμως δεν πατούσε στη γραμμή και έγινε επανάληψη).

Τελικά, ο Γκοντάλ στο 90’+15 έδωσε τη νίκη στην Πάφος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, ύστερα από σέντρα του Μπότσκαι.

Ανόρθωση (Νταβίδ Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Κορέια, Μακούν, Κάργας, Ουαγκέ (88′ Αντωνίου), Τιουνέ, Ιωάννου (77′ Χρυσοστόμου), Περέα (74′ Γουαρίς), Τσίκο, Φερέιρα (46′ Γκασαμά), Καστέλ (88′ Μαρμούκ).

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ικόκο (88′ Ρους), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ναμ, Ντράγκομιρ (68′ Πέπε), Τάνκοβιτς, Μπρούνο (68′ Ζάζα), Κοντρέρας (55′ Βαλακάρι), Ζάιρο.