Πάφος-Εθνικός: Εφτά γκολ, αγχωτική νίκη των γηπεδούχων και έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο τους

Έστω και ...ψυχοβγαλτικά η Πάφος άρχισε σήμερα να αξιοποιεί το βατό πρόγραμμα της μέχρι την ολοκλήρωση της α’ φάσης του πρωταθλήματος. Νίκησε με το... αγγλικό 4-3 τον Εθνικό Άχνας και πλέον απομένουν τα παιχνίδια κόντρα σε Οθέλλο (εκτός) και Νέα Σαλαμίνα (εντός), στα οποία οι γαλάζιοι στοχεύουν το απόλυτο των βαθμών. Η σημερινή νίκη πάντως δεν έφερε ικανοποίηση, αλλά μπόλικες αποδοκιμασίες στο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο το αποτέλεσμα ήταν 2-2. Οι φίλαθλοι της Πάφου γιούχαραν παίκτες και Καρσέδο, για την εμφάνιση και την δυσκολία τους να μεταφράσουν την ανωτερότητα τους στα χαρτιά σε αποτέλεσμα εντός του αγωνιστικού χώρου.

Η εναλλαγή του σκορ ήταν πάντως εντυπωσιακή: 1-0 ο Μπότσκαι, 1-1 ο Λομοτέι, 2-1 ο Ζάιρο, 2-2 ο Καμπρέρα, 3-2 ο Βαλακάρι, 3-3 ο Ντράζιτς και 4-3 ο Τάνκοβιτς με πέναλτι στο 89!

Ευτυχώς για την Πάφο, στα επτά λεπτά καθυστέρηση που κρατήθηκαν, δεν είδε εκ νέου τους αχνιώτες να ανταποδίδουν για τέταρτη φορά, παρά το τρίποντο ωστόσο η δυσκολία που εξακολουθεί να δείχνει η ομάδα στο να ακολουθήσει τους πρωτοπόρους και κυρίως το έντονο κλίμα αμφισβήτησης που καταγράφηκε για πρώτη φορά σε τέτοιο βαθμό στο Στέλιος Κυριακίδης, προφανώς ανοίγει πλέον θέματα.