Β Κατηγορία: Δεύτερη οριστικά η Πάφος, έχασαν ΕΝΑΔ και Ακρίτας

Ολοκληρώθηκε και η προτελευταία αγωνιστική (25η) του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας και οι σαμπάνιες άνοιξαν ήδη σε Λάρνακα και Λευκωσία, ενώ οριστικοποιήθηκε και ο υποβιβασμός της Παρεκκλησιάς στη Γ’ Κατηγορία.

Η Αλκή Ορόκλινη κέρδισε και μαθηματικά το πρωτάθλημα στη Β’ Κατηγορία, καθώς κέρδισε με 2-1 τον ΑΣΙΛ Λύσης στο «Γρηγόρης Αυξεντίου», ενώ ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε αφάνταστα απέναντι στην Παρεκκλησιά στο Μακάρειο (βρέθηκε δις πίσω στο σκορ), πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις και οριστικοποίησε την επιστροφή του στα «μεγάλα σαλόνια», έπειτα από τέσσερα χρόνια. Δεύτερη τερματίζει η Πάφος που σήμερα αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην έξοδο της στο Παραλίμνι με αντίπαλο την τοπική Ένωση.http://xblasterads1.com/www/delivery/lg.php?bannerid=628&campaignid=409&zoneid=107&loc=http%3A%2F%2Fgoal.com.cy%2Fb-katigoria-live-i-25i-agonistiki%2F&referer=http%3A%2F%2Fgoal.com.cy%2Fcategory%2Fpodosfero%2Fkypros%2Fv-katigoria%2F&cb=717bd64851

Η Ομόνοια Αραδίππου κέρδισε με 2-0 τον Ακρίτα Χλώρακας κι έκανε σημαντικό βήμα για να οριστικοποιήσει την παραμονή της στην Β’ Κατηγορία. Τα «περιστέρια» άνοιξαν το σκορ στο 44′ με τον Αντώνη Παναγή. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55′ ο Αλαμπρίτης πέτυχε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα.

Άχαρη νίκη πέτυχε στην Αθηένου ο Οθέλλος με 3-2 επί της ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς, η οποία επίσης θεωρείται ως υποβιβάσιμη ομάδα. Ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ στο 13΄με τον Λεμέσιο και στο 30′ ο Ρεάντζελο ισοφάρισε σε 1-1 για την ΕΝΑΔ. Στο 39′ ο Λεμέσιος έδωσε εκ νέου προβάδισμα (2-1) στον Οθέλλο και στο 45′ ο Ρεάντζελο ισοφάρισε σε 2-2 για την ΕΝΑΔ. Στο 88′ ο Άλντο Αδόρνο έδωσε προβάδισμα στον Οθέλλο που διατήρησε το 3-2 μέχρι το τέλος.