Πάφος: Ούτε τον Ολυμπιακό

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Χωρίς νικητή η αναμέτρηση στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα στην Πάφος FC και τον Ολυμπιακό, με τους μαυροπράσινους να αισθάνονται περισσότερο ικανοποιημένοι από τον βαθμό. Οι δύο ομάδες σκόραραν από μια φορά (1-1) με κεφαλιά από τους Γκουλόν και Πουγιούκκα.

Σε ό,τι αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο πρώτο ημίχρονο ήταν κακό από πλευράς θεάματος, με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και χαμηλό ρυθμό που βόλευε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα, προσπαθώντας χωρίς όμως αποτέλεσμα να βγουν στην κόντρα επίθεση και να κάνουν τη ζημιά. Οι γηπεδούχοι από πλευράς τους είχαν την κατοχή της μπάλας, γυρόφερναν έξω από την περιοχή του Χίντι, αλλά δε δημιούργησαν κάτι φοβερό και τρομερό για να σκοράρουν.

Ούτε το δεύτερο ημίχρονο ξέφυγε από τη μετριότητα, όμως αν μη τι άλλο ήταν πιο καλό από το πρώτο κι έγινε ακόμη καλύτερο με την επίτευξη του τέρματος από τον Γκουλόν (72’). Το γκολ για την ομάδα του Λούκα Έλσνερ, όπως ήταν λογικό, ανάγκασε τους παίκτες του Ολυμπιακού να ρισκάρουν και να βγουν ψηλά αναζητώντας την ισοφάριση, την οποία και βρήκαν λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, με κεφαλιά του Πουγιούκκας (86’) μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Πάφος F.C. (Λούκας Έλσνερ): Κόπριβετς, Γκαμπόφς, Γκουλόν, Ρόγκουλιτς, Ντομίνγκες, Γιάνζα, Ντεούλ (89′ Όριτς), Φυλακτού, Μοστέφα, Μπρουλς (76′ Χριστοδούλου), Σικόρσκι (69′ Καμαρά).

Ολυμπιακός (Χρύσης Μιχαήλ): Χίντι, Αντωνίου, Σωτηρίου, Χριστοφίδης, Σαμάρας, Πεχλιβάνης, Πολυκάρπου (68′ Πουγιούκκας), Σεραφείμ (82′ Παντελή), Μιγκελίτο, Παχίπης, Τόρες (60′ Καπαρτής).

Στεναχωρημένος ο προπονητής της Πάφου, Λούκας Έλσνερ, για τον βαθμό της ισοπαλίας από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά: «Σίγουρα είναι όλοι στεναχωρημένοι από το αποτέλεσμα. Δεν λυπάμαι για τον τρόπο που παίξαμε, δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες, αλλά ισοφαριστήκαμε σε στημένο του αντιπάλου. Είμαι αυτός που είμαι πολύ πιο στεναχωρημένος με το αποτέλεσμα και τους βαθμούς που μαζέψαμε στα τελευταία παιχνίδια. Αυτό επηρεάζει όλους. Ελπίζουμε να βρούμε 1-2 παίκτες για την επίθεση με έφεση στο σκοράρισμα».