Πάφος: Δείγμα θετικόν πριν το πρωτάθλημα. Κέρδισε την Ανόρθωση

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

«Φουριόζα» η Πάφος, προβλημάτισε η Ανόρθωση του πρώτου 70λεπτου. Στο φιλικό πρόβα-τζενεράλε η παφιακή ομάδα επικράτησε 2-1 της «Κυρίας» στο «Στέλιος Κυριακίδης» με τον σούπερ Μπεριγκόντ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ για λογαριασμό της ομάδας του, ενώ για την «Κυρία» μείωσε ο Καλτσάς στο 66’. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν φάσεις και να σκοράρουν, στοιχεία τα οποία φανερώθηκαν και στο δυνατό τεστ με την Ομόνοια, ωστόσο οι αλλαγές του Κετσπάγια στο τελευταίο 20λεπτο, βελτίωσε την εικόνα της ομάδας του.

Έντονος ο Γεωργιανός σε αρκετά διαστήματα του αγώνα, έδινε οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του ενώ το… μπλοκάκι του γέμισε με χρήσιμες σημειώσεις και παρατηρήσεις καθώς η «Κυρία» καλείται να βελτιωθεί περισσότερο της ενόψει του ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής με την ΑΕΛ (25/8). Από την άλλη, η παφιακή ομάδα έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο και η πρόβα τζενεράλε μπορεί να χαρακτηριστεί ως ενθαρρυντική ενόψει της νέας σεζόν.

Ο Γεωργιανός τεχνικός της «Κυρίας» δεν είχε στη διάθεση του τους Σελίν-Λόρια-Π. Αρτυματά-Ράγιος οι οποίοι αντιμετωπίζουν μικροπροβλήματα τραυματισμού, ενώ από πλευράς των γηπεδούχων εκτός έμεινε ο Ράσιτς. Ο Κόπιτς έδωσε φανέλα βασικού στον Ουαλό διεθνή, Λέντλεϊ, ο οποίος περνά από δοκιμαστικά στην παφιακή ομάδα.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό ωστόσο η Πάφος ήταν αυτή που έδειξε θετικά στοιχεία. Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπεριγκόντ έστειλε ανενόχλητος τη μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά αξιοποιώντας πλήρως την σέντρα ακριβείας του Νέμετς. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 27’ δοκίμασε το πόδι του έπειτα από κούρσα που πραγματοποίησε, όμως το σουτ του πέρασε μόλις έξω. Οι κυανόλευκοι δεν κατέγραψαν κάποια αξιόλογη φάση, παρά μόνο προϋποθέσεις, τις οποίες εξουδετέρωσε η άμυνα των γηπεδούχων και ο Ρούντκο.

Στο δεύτερο μέρος η Πάφος με τον «δαιμόνιο» Μπεριγκόντ έκαντ ο 2-0 στο 51’ μετά από εξαιρετική απευθείας εκτέλεση του Γάλλου. Δύο λεπτά αργότερα ο Μανθάτης ήταν σε πλεονεκτική θέση και εντελώς μόνος όμως το πλασέ του κατέληξε ψηλά έξω. Ο Κετσπάγια πραγματοποίησε κάποιες αλλαγές από το 60’ και έπειτα που βελτίωσαν την εικόνα, με τον Καλτσά να μειώνει σε 1-2, έξι λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς. Ο Σίλντενφελντ με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Ελλαδίτη ο οποίος με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Μάλιστα, στο 73’ ο Ντούρις σημάδεψε το δοκάρι χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση, ενώ στο 90’+3 αμυντικός της Πάφου έδιωξε στην γραμμή το πλασέ του Κατσαράβα.

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): Ρούντκο, Φιλιώτης, Πάνος, Λελιούχιν, Σιρόκ, Ιμπραχίμ (77′ Φόλπρεχτ), Λέντλεϊ, Πάντσεον, Μπεριγκόντ (83′ Βα), Νέμετς, Λουλίνια (64′ Τόρες).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Παπαδόπουλος, Πηλέας (65′ Εγγλέζου), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς (64′ Βασιλακάκης), Μαργκάσα (64′ Νταουσβίλι), Οκριασβίλι (60′ Καλτσάς), Ντούρις (80′ Ιωάννου), Μανθάτης, Σαντίκ (75′ Kατσαράβα).