Pafos Net

Πάφος: Ανεπιθύμητο Χ με Ολυμπιακό

title image

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Δεν «Χ»αμογέλασε κανείς στο «Στέλιος Κυριακίδης». Το παιχνίδι μεταξύ της Πάφου και του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (1-1), αποτέλεσμα το οποίο δεν αφήνει καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένη στην προσπάθεια που γίνεται για να αποφύγουν τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Λευκωσίας παραμένει στην 8η θέση με 17 βαθμούς, ενώ οι «γαλάζιοι» ισοβαθμούν στην 9η με τον Εθνικό (αγωνίζεται αύριο με τον Απόλλων) στους 14. Μάλιστα οι υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται κοντά, πιθανόν να αξιολογήσουν την σημερινή ισοπαλία και η βαθμολογία να… έρθει τούμπα μέχρι το βράδυ της Κυριακής. Σκόρερ της αναμέτρησης ο Μπεσάρα (η μπάλα χτύπησε στο σώμα του και κατέληξε στα δίκτυα της ομάδας του), ενώ ο Γκαμπράλ έφερε το ματς στα ίσα για τους γηπεδούχους.

Ισοζυγισμένο το παιχνίδι στην αρχή, όμως στη συνέχεια η Πάφος ανέκτησε την κατοχή χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την πρώτη τους φάση στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Βα βρέθηκε απέναντι από τον Βελλίδη όμως ο Σαμπίνια του… έκλεψε την μπουκιά από το στόμα και έδιωξε πριν ο Βα κάνει την προβολή. Ο Ολυμπιακός στο 13’ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν το δυνατό σουτ του Κοφί, σταμάτησε στο δοκάρι. Η ομάδα του Τόσακ είχε την κατοχή στο τελευταίο 25λεπτο, όμως δυσκολευόταν να απειλήσει. Η τελευταία φάση σημειώθηκε στο 37’ μετά από σουτ του Καμπράλ το οποίο κόντραρε, χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε μόλις έξω.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ήταν σαφώς καλύτερος και οι δύο ομάδες πολύ πιο αποτελεσματικές. Η πρώτη απειλή σημειώθηκε (54’) από τους φιλοξενούμενους όταν ο Μπιλάλ έπιασε το σουτ-βολίδα από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα κατέληξε μόλις έξω. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα ωστόσο το γκολ σωστά χρεώθηκε στον Μπεσάρα αφού μετά από σέντρα-σουτ του Μπιλάλ η μπάλα χτύπησε στον παίκτη της Πάφου και κατέληξε στα δίκτυα.

Οι «γαλάζιοι» της Πάφου αντέδρασαν άμεσα και στο 67’ έφεραν το ματς στα ίσα με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής του Γκαμπράλ. Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε, οι δύο ομάδες δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούτκο, Φιλιώτης, Λαφράνς, Αντωνίου, Σιρόκ, Μπεσάρα, Φόλπρεχτ (76′ Πανός), Γουίλιαμς, Καμπράλ (82′ Γκοντάρντ), Βα, Ράκελς (61′ Τόρες).

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Βελλίδης, Ψάλτης, Σωτηρίου, Σαμπίνια, Κοφί (72′ Αγιτέ), Kίκο, Ενόχ (16′ Ακόστα), Βινίσιους, Μπιλάλ, Ροτζέριο, Αζουλάο.

Απαρηγόρητος ήταν ο Κέβιν Λαφράνς μετά την ισοπαλία της Πάφου με τον Ολυμπιακό (1-1). Ο Γάλλος σέντερ μπακ μίλησε μετά το τέλος του αγώνα και εξέφρασε την απογοήτευση του για το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά: «Είμαι απογοητευμένος και νιώθω πολύ άσχημα. Θέλαμε τη νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Βελτιωνόμαστε αλλά δεν είναι αρκετό νιώθω άσχημα, πρέπει να κάνουμε νίκες και να τις αφιερώσουμε στον κόσμο μας».