Πάφος: Ούτε χθες κέρδισε, μεγαλώνει η απόσταση της από τη γραμμή σωτηρίας

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Τέσσερα γκολ, προσωρινή ανατροπή σκορ, δύο δοκάρια, πολλές ευκαιρίες και διαιτητικές… ματσαράγκες περιλάμβανε η αναμέτρηση Πάφος FC - Νέα Σαλαμίνα στο Παφιακό, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο ισόπαλο 2-2.

Οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν στην έκτη θέση, αλλά έχασαν την ευκαιρία να απομακρυνθούν περισσότερο από τους διώκτες τους, ενώ οι κυανόλευκοι αν και έσωσαν τον βαθμό στην εκπνοή του αγώνα, παραμένουν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, αφού είναι προτελευταίοι στη βαθμολογία με σημαντική διαφορά από τις ομάδες που δεν είναι στην επικίνδυνη ζώνη.

Οι Παφίτες διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για το δεύτερο πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ της Σαλαμίνας στο 90’, αφού όπως φάνηκε από τις τηλεοπτικές επαναλήψεις, ο Γκόμες κέρδισε έξυπνα την παράβαση, ενώ και οι ερυθρόλευκοι εξέφρασαν παράπονα για τη φάση από την οποία προήλθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους στο 90’ + 7.

Ο Σκαπούλλης ήταν αυστηρός στον καταλογισμό του φάουλ με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 2-2, αφού ο Σκοπελίτης δεν φάνηκε να κάνει χέρι για να σφυριχθεί παράβαση. Όσων αφορά στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι ήταν μακράν καλύτεροι χάνοντας σωρεία ευκαιριών, δεν απειλήθηκαν καθόλου και δέχτηκαν δύο γκολ με πέναλτι, αλλά ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από την πλευρά τους, οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν εν κινήσει τελική προσπάθεια, βρέθηκαν από το πουθενά προηγούμενοι στο σκορ με δύο εκτελέσεις από τα 11 βήματα, αλλά είδαν τη νίκη να φεύγει από τα χέρια τους στην τελευταία φάση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Αγιβί (47’) και Νταμάου (90’ + 7), ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τα τέρματά τους με τον Μακρίεφ (67’, 90’ + 2).

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Παφίτες είχαν δοκάρι με τον Δημοσθένους, ενώ είχαν άλλες τρεις – τέσσερις καλές προϋποθέσεις για γκολ, κάποιες εξ αυτών κραυγαλέες και ο νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Τζόρντι Κοδίνα, ήταν απλώς θεατής.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Πάφος ευτύχησε να προηγηθεί με προβολή του Αγιβί στο 47’, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Ντε Μέλο, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα, η Νέα Σαλαμίνα πήρε «δώρο» από τον Ιωάννου, ο οποίος ανέτρεψε στην περιοχή τον Πεδρίτο. Ο Μακρίεφ έφερε το ματς στα ίσα (67’) και το ματς ξεκίνησε από την αρχή.

Οι μπλε συνέχισαν να είναι πιο απαιτητικοί, αλλά στο 90ό λεπτό ήρθε η αμφισβητούμενη ανατροπή του Γκόμες από τον Ματούκου στην περιοχή τους. Ο Βούλγαρος επιθετικός ευστόχησε εκ νέου στο 90’ + 2 και όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα θα έγερνε προς το μέρος της ομάδας της Αμμοχώστου. Ο Νταμάου, όμως, έσωσε την παρτίδα για τους μπλε στο 90’ + 7, με μακρινή εκτέλεση φάουλ.

Μετά το παιχνίδι, προς τιμήν του, ο προπονητής της Νέας Σαλαμίνας αισθάνθηκε την ανάγκη να απολογηθεί στην Πάφος FC, επειδή όπως είπε ήταν καλύτερη και άξιζε τη νίκη. Δήλωση που χαιρετίστηκε από τον συνάδελφό του, Απόστολο Μακρίδη, ο οποίος τόνισε ότι αυτό φανερώνει το ήθος του.

Έφυγε με το ασθενοφόρο ο Μουτίνιο

Με το ασθενοφόρο έφυγε από το Παφιακό ο Ούγκο Μουτίνιο. Ο Πορτογάλος επιτελικός τραυματίστηκε σε μία φάση που σούταρε δυνατά δίχως να βρει την μπάλα και αντικαταστάθηκε στο 80’. Οι μπλε εύχονται αν αποφύγει τα χειρότερα ο ποδοσφαιριστής τους (ρήξη χιαστών) και περιμένουν με αγωνία να υποβληθεί σε εξετάσεις για να μάθουν τα αποτελέσματα.

Πάφος FC (Απόστολος Μακρίδης): Κοδίνα, Ι. Γκόμες, Νταμαού, Ματούκου, Ιωάννου, Δημοσθένους (57' Οκόγιε), Γκριγκέτς, Κχμαλάτζε, Μάατσι, Ντε Μέλο (69' Μουτίνιο / 81' Σιέλης), Αγιβί.

Νέα Σαλαμίνα (Γιαν ντε Γιόνγκε): Ν. Μιχαήλ, Γκράιμς (60' Τ. Γκόμες), Zάρκοβιτς, Τσινκουίνι, Τσίνα, Πεδρίτο, Κούσουλος, Σκοπελίτης, Λίλιου (80' Χριστοφή), Τσούριουριτς, Μακρίεφ (90' + 4 Μ. Μιχαήλ).

Δηλώσεις Μακρίδη:

Απογοητευμένος που δεν κατάφερε να κερδίσει η ομάδα του, παρουσιάστηκε ο τεχνικός της Πάφος FC Απόστολος Μακρίδης.

«Συγχαρητήρια στον συνάδελφο για την ειλικρίνεια του. Ήμασταν καταφανώς καλύτεροι από τη Νέα Σαλαμίνα. Πιέσαμε, κρατήσαμε μπάλα και μας αδικεί το αποτέλεσμα. Υπάρχει ακόμα δρόμος, τα στοιχεία που δείχνει η Πάφος είναι στοιχεία απαραίτητα για την εποχή», είπε αρχικά.

«Να ξεκαθαρίσω κάτι για την αλλαγή του Ντε Μέλο. Είχε πρόβλημα, έσφιξε τα δόντια όσο έπαιξε και δεν μπορούσε άλλο. Καλή συνέχεια στη Νέα Σαλαμίνα. Εμείς θα παίζουμε σε κάθε παιχνίδι μέχρι το φινάλε για να μείνουμε στην κατηγορία», κατέληξε.