Πάφος: Καλός ο βαθμός στο Τσίρειο

Άρης όσο και Πάφος FC ήθελαν τη νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Τσίρειο, όμως το ισόπαλο αποτέλεσμα (0-0) δεν τους χάλασε κιόλας. Από το τίποτα καλύτερα ένας βαθμός, έστω και αν αυτός δεν είναι αρκετός για να τους εξασφαλίσει την παραμονή. Τους βοηθά, όμως, να απομακρυνθούν ακόμη λίγο από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ σε περίπτωση που αύριο ο Ερμής κερδίσει τον Εθνικό Άχνας, αυτός ο πόντος που πήραν θα είναι χρυσάφι.

Για την εικόνα του αγώνα  δεν μπορούν να ειπωθούν και πολλά. Η δύναμη, οι λιγοστές φάσεις και τα πολλά λάθη ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν την αναμέτρηση.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η ομάδα του Κώστα Καϊάφα, είχε την κατοχή της μπάλας και τις φάσεις για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονοι οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με την ομάδα του Απόστολου Μακρίδη να έχει τις καλές στιγμές στον αγώνα για ν' ανοίξει το σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τελικά, ούτε ο Άρης ούτε η Πάφος FC βρήκαν δίχτυα κι έτσι στο τέλος συμβιβάστηκαν στη λευκή ισοπαλία.

Κώστας Καϊάφας: «Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Θέλανε και οι δύο πολύ τη νίκη γιατί καίγονται για βαθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν πολύ καλύτεροι και στο δεύτερο ήταν καλύτερη η Πάφος. Πήραμε ένα βαθμό και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Συνεχίζουμε τον δύσκολο δρόμο μας γιατί υπάρχουν ακόμα πολλά παιχνίδια και πολλοί βαθμοί για να διεκδικήσουμε. Συγχαίρω τον φίλο μου Απόστολο για την πολύ καλή δουλειά που κάνει στην Πάφο».

Απόστολος Μακρίδης: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας κόντρα σε μια πάρα πάρα πολύ καλή ομάδα.Ο Άρης έχει ένα πολύ επικίνδυνο χαρακτηριστικό. Εκεί που νομίζεις πως μπορείς να του επιβληθείς μπορεί να σου κάνει τη ζημιά. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη με τον Άρη να είναι καλύτερος από την Πάφο στο πρώτο ημίχρονο και εμάς να είμαστε καλύτεροι στο δεύτερο μέρος. Η ισοπαλία κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα και θέλω να ευχηθώ στον φίλο μου Κώστα, που τον εκτιμώ αφάνταστα και σαν άνθρωπο και σαν επαγγελματία, καλή συνέχεια. Ο Άρης πιστεύω πως θα μείνει σίγουρα στην Α΄Κατηγορία γιατί είναι μία από τις καλές ομάδες του πρωταθλήματος».

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόσκι, Χριστοφόρου, Θεοφίλου, Οζίας, Ευσταθίου, Χαραλάμπους (10' Κυριάκου), Αουρέλιο, Κύπρου, Μαραγκουδάκης, Πρεντέσκου (82' Μπόργκ), Ράνος (64' Μπόνιφεϊς)

ΠΑΦΟΣ FC: Κοδίνα, Γκόμες, Αλαμπί, Νταμάου (54' Οκόγιε), Ιωάννου, Ματούκου, Γκρίγκετς, Ντε Μέλο (75' Αγιβί), Κχμαλάτζε, Άλμπα, Μάατσι (83' Δημοσθένους).