Pafos Net

Πάφος: Ήττα με τρόπο που πονά από την ΑΕΛ. 0-1 στο 90' και με αυτογκόλ

title image

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Πολύ… ΑΕΛ για να πεθαίνει! Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ βρέθηκε μία ανάσα από την απώλεια δύο βαθμών κόντρα στην Πάφος FC, όμως βρήκε τελικά τον τρόπο να «αποδράσει» με το τρίποντο. Πως; Μα με τον αγαπημένο της τρόπο. Με συμπαγή ανασταλτική λειτουργία κράτησε το μηδέν στην άμυνα και βρήκε ένα γκολ στο 90ο λεπτό που αποδείχθηκε πολύτιμο! Έτσι, ανέβηκε στους 36 βαθμούς και πλησίασε στο -4 τον τέταρτο Απόλλωνα που έχει παιχνίδια λιγότερα.

Το θέαμα ήταν μέτριο ως κακό με λιγοστές φάσεις, αλλά πολλά νεύρα και μπόλικες δυνατές μονομαχίες. Εξου και οι δυο αποβολές (μία για κάθε ομάδα), οι πολλές κίτρινες και τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων! Τελικά, η ΑΕΛ έφτασε στη νίκη με το αυτογκόλ του Γκουλόν στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα και ενώ προηγουμένως η Πάφος FC έφτασε δύο φορές με τους Γκουλόν και Ντεουλ κοντά στο 1-0. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονται με ποδοσφαιριστή λιγότερο από το 50ο λεπτό και τη δεύτερη κίτρινη του Τορμπίνσκι.

Η ΑΕΛ πίεσε μετά από την εξέλιξη αυτή, αλλά δεν απείλησε σοβαρά την εστία του Κόπριβετς. Για να έρθει ο Λαφράνς στο 82ο λεπτό να… ισοφαρίσει τις κόκκινες (δέχθηκε απευθείας, αλλά δεν ξεκαθάρισε από την επαναληπτική προβολή το γιατί). Τελικά, ένα αυτογκόλ χάρισε στους γαλαζοκίτρινους τη νίκη και άφησε την Πάφο για όγδοο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη. Πήραν μάλιστα εκδίκηση για την… παρόμοια ήττα στο ματς του πρώτου γύρου στη Λεμεσό.

Πάφος F.C. (Λούκας Έλσνερ): Κόπριβετς, Κομπανί, Ντομίνγκες, Γκουλόν, Γιάνζα, Μοστέφα (90’+2 Ζαχαρίου), Φυλακτού, Σταύρου (84′ Γιαγκουδάκης), Ντεούλ, Σικόρσκι, Τορπίνσκι.

ΑΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Αϊρόσα, Μιτρέα, Λαφράνς, Γουίλερ (69′ Αβραάμ), Σοάρες, Λεάντρο, Μπενίτεθ, Μέσκα (57′ Μαύρου), Σάσι, Αρουαμπαρένα.