Πάφος FC: Της την φύλαγε η Ομόνοια. Βαριά ήττα στη Λευκωσία

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Πείσμωσε να κλείσει στόματα, για την κυριακάτικη ήττα, και το έκανε με τον πιο εμφατικό τρόπο.

Η Ομόνοια «πυροβόλησε» τέσσερις φορές την… αδιάφορη (όπως αποδείχθηκε) Πάφο και βρίσκεται ήδη στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Το έκανε, μάλιστα, με τον πιο πειστικό τρόπο, με όμορφο ποδόσφαιρο, επιβλητική εμφάνιση, ωραία γκολ, εκ των οποίων το ένα από τον Χριστοφή, που επέστρεψε και αποθεώθηκε.

Οι πράσινοι ήταν καλύτερη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και η υπόθεση νίκη ξεκαθάρισε μόλις άνοιξε το σκορ.

Στο 26' ο Ασίς έκανε άνω-κάτω την άμυνα της Πάφου, πέρασε τέσσερις αμυντικούς και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σκέμπρι που σκόραρε με συρτό δυνατό σουτ και στο 29' ο Μπαντιμπάνγκα είπε «ευχαριστώ» στον Γκριγκέτς που έκανε λάθος κοντρόλ στη βαθιά μπαλιά του Χαφέζ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με κοντινό πλασέ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ομάδα του Απόστολου Μακρίδη να συνεχίζει με ποδοσφαιριστή λιγότερο. Και αυτό γιατί ο Αλαμπί έκανε άσεμνη χειρονομία προς τον κόσμο της Ομόνοιας, κατά την αποχώρηση του για τα αποδυτήρια, και αποβλήθηκε.

Έτσι, το έργο του «τριφυλλιού» έγινε πολύ πιο εύκολο. Ο Μπαντιμπάνγκα στο 64' σκόραρε με προβολή, μετά το σουτ του Οικονομίδη, και σημείωσε το 3-0, ενώ το τέταρτο γκολ ήταν το… κερασάκι στην τούρτα.

Στο 75' ο Χριστοφή πέρασε στο γήπεδο, αποθεώθηκε από τον κόσμο και τέσσερα λεπτά αργότερα με την κίνηση- σήμα κατατεθέν του, νίκησε τον Κοδίνα και «έγραψε» το τελικό 4-0.

Ομόνοια (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιωργαλλίδης, Ράμος, Όρσουλιτς, Ρούνιε, Χαφέζ, Οικονομίδης, Φυλακτού (63' Μπεμπέ), Ασίς, Σέρινταν (77' Εζέ), Μπαντιμπάνγκα (75' Χριστοφή), Σκέμπρι.

Πάφος FC (Απόστολος Μακρίδης): Κοδίνα, Γκόμες, Αλαμπί, Γκριγκέτς, Ιωάννου, Κχμαλάντζε, Αντιόλο (39' Μακρής), Οκόγιε, Δημοσθένους (40' Μάρκες), Άλμπα (61' Ντε Μέλο), Αγιβί.