Πάφος FC: Στο 90+3' τσίμπησε την ισοπαλία από τη Δόξα για το πρώτο ματς του Κυπέλλου

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι στην ήττα», φώναξε η Πάφος FC, μέσα στο Μακάρειο, εκεί όπου εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τη Δόξα στον πρώτο αγώνα κυπέλλου για τη φάση των «8». Αυτό το αποτέλεσμα, δίδει περισσότερες ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα της πόλης όπου γεννήθηκε η θεά Αφροδίτη στον επαναληπτικό του «Στέλιος Κυριακίδης», αφού μέχρι τις καθυστερήσεις, οι παίκτες του Λούκα Χατζηλούκα, είχαν υπέρ τους το προβάδισμα με 2-1. Όμως, μία έξυπνη κομπίνα και ένα τεράστιο λάθος του τερματοφύλακα των Κατωκοπιτών, Γκρεμσλ, στέρησαν το προβάδισμα πρόκρισης στους γηπεδούχους.

H Πάφος άρχισε καλύτερα και επιβλήθηκε της αντιπάλου του της, είχε 3-4 πολύ καλές φάσεις, αλλά τόσο η υπεροχή της, όσο και οι ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν (κυρίως ε τους Μπεριγκόντ, Μπρουλς, Σικόρσκι), δεν είχαν ουσία. Η Δόξα προσπάθησε και κατάφερε να δυσκολέψει τους παίκτες-κλειδιά του Στίβεν Πρέσλι και επιδίωκε κυρίως με υπομονή να πλησιάσει στα αντίπαλα καρέ.

Έτσι, κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα κατάφερε να πάρει προβάδισμα και μάλιστα με όμορφο σε δημιουργία και εκτέλεση τέρμα, σε καθοριστικό σημείο (45’ + 1). Μετά από μακρινή μπαλιά ακριβείας στον Ζατλ, ο τελευταίος γύρισε όμορφα στον Παπαφώτη και ο Κύπριος άσος από το ύψος της επανορθωτικής με άπιαστο βολέ άνοιξε το σκορ κι έτσι το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, ήταν το σκορ του πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη, η Πάφος μπήκε με αποφασιστικότητα να φέρει το ματς στα ίσα, και προτού συμπληρωθούν δέκα λεπτά, τα κατάφερε στο 54’ με σουτ του Μπεριγκόντ εντός περιοχής, έπειτα από ασίστ του Ρόγκουλιτς. Η συνέχεια, όμως, ανήκε σχεδόν εξ ολοκλήρου στην Δόξα η οποία ήταν εμφανώς βελτιωμένη συγκριτικά με το πρώτο μέρος και κατάφερε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ χάρις σε γκολ του Ασαμόα στο 75’, ο οποίος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Κόπριβετς. Η Πάφος έδειχνε πως δεν μπορούσε να αντιδράσει εκ νέου, ενώ η Δόξα αν είχε λίγη παραπάνω ευστοχία, μπορούσε να κάνει το 3-1 και να πάει στον επαναληπτικό του «Στέλιος Κυριακίδης» με ισχυρό προβάδισμα.

Όλα αυτά όμως, μέχρι τις καθυστερήσεις, εκεί όπου η Πάφος κατάφερε να χαμογελάσει τελευταία και να φύγει από τη Λευκωσία με ισοπαλία, που της δίδει το δικαίωμα να ελπίζει σε πρόκριση. Πως; Μπεριγκόντ και Γιαγκουδάκης συνδυάστηκαν με κομπίνα σε ένα φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή, ο τελευταίος έκανε το βολέ, ο Γκρεμσλ υπέπεσε σε σοβαρό λάθος μην μπορώντας να πιάσει την μπάλα που πήγαινε απάνω του και αυτή κατέληξε στα δίκτυα και οι γαλάζιοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μπα, Μουχτάρης (73′ Άδωνη), Ρεδόνδο, Ιωάννου, Μπικέι (57′ Ναρ), Ασαμόα, Ενινφούλ, Ροντρίγκες (67′ Λούις Κάρλος), Παπαφώτης, Ζατλ.

Πάφος FC (Στίβεν Πρέσλι): Κόπριβετς, Κομπανί, Γκουλόν, Ταραβέλ, Πογιέτ, Μπρουλς (77′ Ντεούλ), Ρόγκουλιτς (75′ Χριστοδούλου), Μοστεφά, Γιαγκουδάκης, Μπεριγκόντ, Σικόρσκι.

Στάδιο: Μακάρειο.

Σκόρερ: 45′ + 1 Παπαφώτης, 75′ Ασαμόα / 54′ Μπεριγκόντ, 90′ + 3 Γιαγκουδάκης.