Πάφος FC: Έγινε των...πέναλτι στο Παφιακό. Δύσκολη νίκη 3-2 επί της Άσσιας

Η 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας, ολοκληρώθηκε σήμερα με μία αναμέτρηση. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Παφιακό, εκεί όπου η τοπική Πάφος FC τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Εθνικό Άσσιας, όμως κατάφερε τελικά να τον κερδίσει με 3-2.

Πρωταγωνιστικής της αναμέτρησης ήταν ο πρώτος σκόρερ των γαλάζιων, ο Αντριάν Πατουλέα, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι. Ο Ρουμάνος επιθετικός, που έφτασε τα 18 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 11ο λεπτό. Τα τέρματα της Πάφος FC διπλασίασε ο Άλβες (22’), και το 2-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Εθνικός Άσσιας ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τους Ευθυμιάδη (65’ πεν.) και Μουλαζίμη (70’). Τα πανηγύρια όμως στον πάγκο της προσφυγικής ομάδας δεν κράτησαν για πολύ, αφού λίγα λεπτά αργότερα ο Πατουλέα και πάλι από την άσπρη βούλα (78’ πεν.) έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του και ουσιαστικά της χάρισε και το τρίποντο. Μετά το τέλος του αγώνα υπήρξαν αψιμαχίες ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και παράγοντες των δύο ομάδων.

Πλέον, η Πάφος απομακρύνθηκε εννέα βαθμούς από τους διώκτες της Ολυμπιακό και Παραλίμνι.