Pafos Net

Πάφος FC: Έχασε άδικα στο τελευταίο λεπτό από την Ανόρθωση

title image

ΤΩΝ ΑΝΕΣΤΗ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η Ανόρθωση έδειχνε ανήμπορη να πάρει το τρίποντο και κινδύνεψε να παραχωρήσει ισοπαλία ή ακόμη και να ηττηθεί από την Πάφος FC, έλαμψε το... άστρο του Κουλούρη.

Ενώ το σκορ ήταν 1-1, ο Ελλαδίτης επιθετικός μπήκε ως αλλαγή και στο 89’ με δικό του γκολ η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε τη νίκη.

Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε στο 42’ με τον Αβραάμ, ισοφαρίστηκε στο 60’ με γκολ του Μάατσι, ενώ όπως προαναφέραμε, πήρε τελικά τη νίκη στο 89’ με τον Κουλούρη, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, επειδή ο Νούχου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις έπειτα από αδικαιολόγητο φάουλ - κλωτσιά στον Νταμαού.

Ο τεχνικός της Ανόρθωσης, Άντρε Πάους, έμοιαζε ανήμπορος να κάνει την ομάδα του να υπερτερεί απέναντι στην παφιακή ομάδα, όμως η επιλογή του να ρίξει στη μάχη τον Κουλούρη έστω τη υστάτη, αποδείχθηκε κίνηση ματ.

Αντίθετα, ο κόουτς των γηπεδούχων που ήταν πολύ καλά διαβασμένος και συμπέρανε πως η αντίπαλός του είχε πρόβλημα στις επιστροφές των κεντρικών και ακραίων χαφ της. Εξ ου και η πολύ καλή εμφάνιση της Πάφος FC, η οποία όμως, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή της σε αρκετά διαστήματα της αναμέτρησης και έμεινε με… δυο χείλη καμένα.

Όσο αφορά στην αναμέτρηση, ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι με πολλές φάσεις εκατέρωθεν. Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτό επιθετικό ποδόσφαιρο, με σκοπό να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ.

Πρώτη απείλησε η Ανόρθωση, με τον Αβραάμ να πλασάρει από καλή θέση, αλλά να αστοχεί για λίγο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στην ευκαιρία έξι λεπτά αργότερα όταν ο Κχμαλάντζε βρέθηκε αμαρκάριστος σε ευνοϊκή θέση, αλλά έπιασε πολύ κακό σουτ και αστόχησε.

Η Πάφος βρήκε άλλες τρεις καλές ευκαιρίες, σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπου εξέπληξε ευχάριστα με την απόδοσή της. Στο 18’ ο Γκριγκαλασβίλι δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά αστόχησε, τρία λεπτά αργότερα ο Δημοσθένους βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν υπό πίεση και ο Κρόπριβετς απέκρουσε, ενώ στο 32’ σε νέα αντεπίθεση ο Γκελασβίλι σούταρε από πολύ πλάγια και πάλι ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους έψαξαν και αυτοί το γκολ. Στο 35’ ο Πελέ είχε μια καλή ευκαιρία με γυριστό σουτ και την μπάλα να περνά μόλις πάνω από την εστία, για να έρθει το 43ο λεπτό ο Μαρτίνες από δεξιά στην περιοχή με ωραία κίνηση να ξεμαρκαριστεί και αν σεντράρει και στο δεύτερο δοκάρι ο Αβραάμ να νικήσει τους αμυντικούς και να σκοράρει με δυνατή κεφαλιά.

Η Πάφος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε μια καλή ευκαιρία στο 53’ με τον Μάατσι και στο 60’, στη δεύτερη καλή στιγμή του Ολλανδού εξτρέμ, ήρθε και η ισοφάριση. Ένα γκολ που προήρθε μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Νταμαού δέχθηκε την μπάλα στην περιοχή και σούταρε, ο Κόπριβετς απέκρουσε ασταθώς και η μπάλα πήγε στην κατοχή του Μάατσι που με πλασέ έκανε το 1-1.

Το γκολ έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ψυχολογία στους παίκτες της Πάφου που έφτασαν κοντά στην ανατροπή στο 64’ όταν ο Οκόγιε δέχθηκε ωραία μπαλιά και βρέθηκε απέναντι στον Κόπριβετς, αλλά στο σουτ του ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης απέκρουσε σε κόρνερ, το οποίο όμως δεν δόθηκε.

Τόσο η Πάφος όσο και η Ανόρθωση, συνέχισαν να επιτίθενται, όμως η ομάδα που χαμογέλασε ήταν η φιλοξενούμενη που χτύπησε στο 89’ όταν από σέντρα του Κάλβο, ο Κουλούρης με κεφαλιά νίκησε τον Κρούμινς και διαμόρφωσε το 1-2. Στις καθυστερήσεις η «Κυρία» έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νούχου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πάφος FC (Σοφόκλης Σοφοκλέους): Κρούμινς, Γκόμες, Αλαμπί, Γκριγκαλάβα, Ιωάννου, Δημοσθένους (46' Οκόγιε), Νταμαού, Κχμαλάνμτζε, Μάατσι, Γκριγκαλασβίλι (82' Μουτίνιο), Γκελασβίλι

Ανόρθωση (Άντρε Πάους): Κόπριβετς, Τζανακάκης, Λαΐφης, Χόλγκερσον, Νούχου, Ορλάντι (79' Μακρής), Πελέ, Βίκτορ, Αβραάμ (83' Κάλβο), Μαρτίνες, Ντλοβού (88' Κουλούρης).