Πάφος FC: Δεν τα κατάφερε στο Τσίρειο. Έχασε 3-1 από τον Απόλλωνα

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Έχοντας σε μεγάλα κέφια τον χαρισματικό επιθετικό του, τον Άντον Μαγκλίτσα, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ και μάλιστα με τον απόλυτο αγγλικό όρο καθώς σκόραρε τρία συνεχόμενα γκολ, ο Απόλλων επιβλήθηκε της Πάφος FC (3-1) και παρέμεινε στο κυνήγι του τίτλου.

Ο Κροάτης φορ των κυανόλευκων βρέθηκε πραγματικά σε μεγάλη μέρα και μέσα σε διάστημα 16 λεπτών κατάφερε να «ματώσει» τα αντίπαλα δίχτυα τρεις φορές, οδηγώντας την ομάδα του σε μια πολύ σημαντική νίκη, την 4η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στη μετριότητα με τις καλές φάσεις να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, ο επιθετικός της ομάδας του Πέδρο Εμάνουελ ανέλαβε δράση και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα (55', 57', 71') «καθάρισε» για τον Απόλλωνα. Μάλιστα, θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ και ν' ανεβάσει τον δείκτη του σκορ ακόμη πιο ψηλά...

Η Πάφος FC, που κατέρρευσε στο 57ο λεπτό όταν δέχθηκε το δεύτερο γκολ, κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής λίγο πριν τη λήξη του αγώνα με τον πρώτο της σκόρερ,τον Μάατσι (90'). Με αυτή την ήττα, εξακολουθεί να βρίσκεται σε δύσκολη βαθμολογική θέση, όμως σίγουρα σε καλύτερη από το Παραλίμνι που είναι μια θέση πιο κάτω.

Απόλλων (Πέδρο Εμάνουελ): Βάλε, Πέδρο, Φρέιρ, Αγγελή (78' Γουίλερ), Ελίζιο, Μακρίδης, Σλάβτσεφ (73' Κονσεϊσάο), Ντα Σίλβα, Παπουλής, Βασιλείου (66' Μέζκα), Μαγκλίτσα.

Πάφος (Απόστολος Μακρίδης): Κοδίνα, Αλαμπί, Ματούκου, Γκόμες, Ιωάννου, Γκριγκετς, Κχμαλάτζε, Άλμπα (68' Νταμάχου), Μάατσι, Δημοσθένους (56' Αγιβί), Ντε Μέλο (63ο Οκόγιε).