Πάφος-ΕΝΠ: Χορταστικό θέαμα, αλλά η Πάφος συμπλήρωσε 10 αγώνες χωρίς νίκη

Έξι γκολ σημειώθηκαν στο Παφιακό, με την Πάφος FC και το Παραλίμνι να μένουν στο 3-3, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο 90’+1. Σαφέστατα έγινε χορταστικό παιχνίδι, όμως το στοιχείο που κυριάρχησε ήταν τα λάθη στην άμυνα των δύο ομάδων, που έμοιαζε με ελβετικό τυρί!

Κάτι που φάνηκε από το πρώτο γκολ του αγώνα, για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Στο 5ο λεπτό, ο αφύλακτος Σβόγιτς άνοιξε το σκορ με διαγώνια κεφαλιά από πλάγια θέση μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Κβασκβάτζε απλό θεατή! Σύντομα ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων, όταν Κχμαλάτζε επίσης με το κεφάλι, έφερε το ματς στα ίσα στο 8’.

Οι βυσσινί προηγήθηκαν ξανά στο 20’, όταν συνδυάστηκαν ο Σβόγιτς, ο Τσιακλής και ο αμαρκάριστος Παπαδόπουλος, ο οποίος πλάσαρε στα δίκτυα. Η δεύτερη ισοφάριση των μπλε ήρθε με πανέμορφο μακρινό σουτ του Νταμαού στο 62', αλλά δεν πρόλαβαν να το χαρούν πολύ. Στο 64’ ο Φροξυλιάς τούς έπιασε ξανά στον ύπνο και έδωσε τρίτο προβάδισμα για το Παραλίμνι.

Η επιτομή της ασυνεννοησίας, όμως, έγινε στο 90’+1! Μία φαινομενικά ακίνδυνη μπαλιά στην περιοχή των φιλοξενουμένων, ένα αψυχολόγητο γύρισμα με το κεφάλι του Μπόγιοβιτς στον εκτός θέσης Κωνσταντίνου και η ζημιά γι’ αυτούς ήταν γεγονός. Έτσι οι μονομάχοι δεν φάνηκαν συνεπείς για ακόμη μία φορά στο ραντεβού τους με τη νίκη. Την… έστησε δέκα συνεχόμενες φορές η Πάφος και έξι το Παραλίμνι, γι' αυτό και δεν μπορούν να αισθάνονται άνετα με τη βαθμολογική τους θέση.

Πάντως, ο Απόστολος Μακρίδης δεν χάνει το κουράγιο του αναφορικά με τη συνέχεια. «Μπορεί το αποτέλεσμα να μας αφήνει μια αισιοδοξία. Στόχος μας ήταν η νίκη. Χωρίς να το καταλάβουμε βρεθήκαμε πίσω στο σκορ αλλά ισοφαρίσαμε νωρίς. Δυστυχώς δεχθήκαμε και δεύτερο γκολ σε μια αδράνεια. Στην επανάληψη πιέσαμε και κομβικό σημείο ήταν η ισοφάριση μας. Παρόλα αυτά δεχθήκαμε αμέσως και πάλι γκολ. Ευτυχώς στο τέλος σώσαμε την παρτίδα. Τίποτα δεν τελείωσε. Υπάρχουν ακόμα 27 βαθμοί και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε όσο πιο πολλούς για να μείνουμε στην κατηγορία».

Αντιθέτως, ο συνάδελφός του, Ρόιν βαν Χενέουχντεν, φανέρωσε την πίκρα του. «Οι δυο προπονητές έχουμε διαφορετικά συναισθήματα. Εγώ είμαι απογοητευμένος αφού κερδίζαμε μέχρι τις καθυστερήσεις. Στο πρώτο μέρος μείναμε ικανοποιημένοι από την εμφάνιση. Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε και από τις δυο πλευρές. Η Πάφος πίεσε και μας ισοφάρισε, ευτυχώς όμως πήραμε αμέσως ξανά κεφάλι. Εκτός από το αποτέλεσμα από το οποίο είμαι απογοητευμένος, είμαι στεναχωρημένος και από τις δυο αναγκαστικές μας αλλαγές Πάρπα και Φαν Ράσμπεκ».