Πάφος: Αποδεικνύεται κακός δαίμονας της Ομόνοιας. Σπουδαία ισοπαλία με πολλές ελλείψεις

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Για ένα ακόμη παιχνίδι με την Πάφος FC, η Ομόνοια δεν κατάφερε να κερδίσει. Αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με τους γαλάζιους του Κάμερον Τόσακ, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στο ΓΣΠ.

Μετά από 16 αγώνες, η Ομόνοια παραμένει στη 2η θέση με 32 βαθμούς κι έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην κορυφή και να κοιμάται στο ρετιρέ περιμένοντας το αποτέλεσμα του αγώνα της Ανόρθωσης με τον ΑΠΟΕΛ. Η Πάφος, έχοντας δώσει 15 αγώνες, είναι στη 10η θέση με 13 βαθμούς και με το βαθμολογικό όφελος απέναντι στους πράσινους δεν βελτίωσε τη θέση της, αλλά την απομάκρυνε κάπως από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ομόνοια είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, ωστόσο αυτά τα στοιχεία δεν της έφεραν κάτι ουσιαστικό για το «τριφύλλι» απέναντι σε μία Πάφο καλά τοποθετημένη στον αγωνιστικό χώρο, η οποία όχι μόνο δυσκόλεψε τους αντίπαλους παίκτες, αλλά είχε και 2-3 καλές απειλητικές προϋποθέσεις τις οποίες εξουδετέρωσε ο Φαμπιάνο. Οι παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ, κυρίως στην επίθεση τα είχαν κάπως χαμένα, δυσκολεύονταν στη δημιουργία παιχνιδιού και υστερούσαν στην τελική προσπάθεια, ενώ κάποιες κάθετες μπαλιές από το κέντρο δεν έβρισκαν τον σωστό παίκτη. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος χωρίς κάποιο τέρμα.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης και παρόλο που η Ομόνοια έφθασε μία ανάσα από το τέρμα στα πρώτα λεπτά με τον Ντάρμπισαϊαρ και με τον Μποτεάκ στο 66’ και στο 83’, είχε προβληματική απόδοση μέχρι το τέλος, με μοναδικό καλό της στοιχείο την ανούσια κατοχή της μπάλας και το ανέβασμά της στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η Πάφος είχε 3-4 καλές στιγμές κι αυτή στο β’ ημίχρονο, ενώ αντιστεκόταν σχεδόν άριστα στις… πράσινες ορμές κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν και το τελικό σφύριγμα επίφερε συμβιβασμό ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την Ομόνοια να είναι η ομάδα που δικαιούται να λυπάται σε μεγάλο βαθμό, αφού μετά την ήττα από τον Απόλλωνα (1-2), ολοκλήρωσε δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη.

Αξίζει να αναφερθεί πως στο 83’ έπρεπε να υποδειχθεί πέναλτι υπέρ της Ομόνοιας, μετά από ανατροπή του Κακουλή από τον Φόλπρεχτ.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Τιάγκο, Κατελάρης (66′ Κακουλλής), Γκόμες, Μποτεάκ, Ορτέγα (77′ Έζρα), Ντάρμπισαϊαρ.

Πάφος FC (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Σιρόκ, Λαφράνς, Άραγιουρι, Φιλιώτης, Καμπράλ (86′ Λελιούχιν), Πανός, Φόλπρεχτ, Γκοντάρντ (86′ Α. Κωνσταντίνου), Μπεσάρα, Ράκελς.

Ικανοποιημένος παρουσιάστηκε μετά από το 0-0 απέναντι στην Ομόνοια, ο τεχνικός της Πάφος FC, Kάμερον Τόσακ.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση μας. Ειδικά με την πίεση της Ομόνοιας, αντεπεξήλθαμε. Η Ομόνοια είναι πολύ καλή, μπορεί να χτυπήσει τον τίτλο, όμως η ομάδα μου ήταν πολύ καλή. Ήταν ένα όμορφο παιχνίδι, μπορεί να μην επιτεύχθηκαν γκολ, όμως είχε φάσεις και θέαμα. Ίσως αν ήμασταν πιο προσεκτικοί να μπορούσαμε να ξεκλέψουμε το τρίποντο», ήταν οι δηλώσεις του Ουαλού τεχνικού.

Και πρόσθεσε: «Ήμασταν πολύ καλοί αμυντικά, αλλά δεν είναι το στιλ που μου αρέσει να αγωνίζεται η ομάδα μου. Μου αρέσει και εμένα το επιθετικό ποδόσφαιρο, αλλά έτσι έπρεπε να γίνει απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα όπως η Ομόνοια. Πρέπει να πηγαίνουμε βήμα – βήμα για να πετύχουμε όπως είπε κι ο συνάδελφος και με τον τρόπο που αγωνιστήκαμε και με τον βαθμό της ισοπαλίας, παίρνουμε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση».