Πάφος: Κερδίζει με κάθε τρόπο, πίσω μέχρι το 75' και νίκη μέχρι το 90'

Πλέον η Πάφος FC κερδίζει με όποιο τρόπο θέλει. Στο Παραλίμνι σήμερα, μπορεί κόντρα στη ροή του αγώνα να βρέθηκε πίσω με 1-0 από την ΕΝΠ από το 25 κιόλας, να παρέμενε μέχρι το 75 χωρίς γκολ, αλλά αρκούσε το τελευταίο 15λεπτο για να το φέρει τούμπα με 1-2 και με σκόρερ Ζάιρο. που μπήκε αλλαγή και Γκολντάρ. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι πριν την ισοφάριση η Ένωση έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μεντί με 2η κίτρινη, ενώ στη συνέχεια και μετά το 1-2 υπήρξαν άλλες δύο αποβολές για τους βυσσινί που ολοκλήρωσαν με οκτώ παίκτες.

Οι γαλάζιοι έφτασαν τους 16 βαθμούς, καταγράφοντας την πέμπτη νίκη τους σε έξι παιχνίδια. Η μοναδική παρένθεση στις επιτυχίες της ήταν το 1-1 με τον Άρη την περασμένη αγωνιστική.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζάζα, ο οποίος μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και πιστώθηκε δύο ασίστ σε Ζάιρο και Γκολντάρ.

Από την άλλη πλευρά, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου που στην καθυστέρηση έμεινε με οκτώ ποδοσφαιριστές, συνέχισε το αρνητικό σερί της, γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της. Παρά τις προσπάθειες των βυσσινί, παραμένουν στους 3 βαθμούς, οι οποίοι έχουν κατακτηθεί εις βάρος της Ομόνοιας 29ης Μαΐου, και εξακολουθεί να βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Οι βυσσινί ήταν έτοιμοι για τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, έχοντας προηγηθεί στο 29’ με πολύ ωραίο σουτ του Ανδρέου, στην πρώτη επίθεσή τους στο ματς. Παρά την πίεση που τους ασκήθηκε, άντεξαν έως το 75’ του ματς και ενώ στο 71’ έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές για δεύτερη κίτρινη του Μεντί.

Στο 75’ λοιπόν ο Ζάιρο αξιοποίησε την πρώτη ασίστ του Ζάζα και με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε. Το γκολ της νίκης ήρθε στο 88’ με κοντινό σουτ του Γκολντάρ στη δεύτερη ασίστ του Βραζιλιάνου.

Ένα λεπτό αργότερα άγγιξε την ισοφάριση με σουτ του Σαμ, που εξουδετερώθηκε από τον Μιχαήλ. Ακολούθησαν οι αποβολές των Σαμ και Γιαντσούκοβιτς, οι γηπεδούχοι έμειναν με οκτώ ποδοσφαιριστών και πλέον δεν υπήρχε αμφιβολία για τον νικητή.

Παραλίμνι (Όρι Γκούτμαν): Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Κορίνους, Μαυρουδής (72′ Μιλίσεβιτς), Σαμπού (68′ Έντσον), Γκότλιεβ, Κράινζ, Φλίτερ (46′ Μεντί), Ανδρέου (78′ Γιαντσούκοβιτς), Χούγκενχουρτ, Χαραλάμπους (68′ Σαμ).

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο):  Μιχαήλ, Μπρούνο, Γκολντάρ, Μπουκαμίρ, Σίλβα, Σούνιτς (70′ Πέπε), Τάνκοβιτς, Κίνα (70′ Τανλόγκο), Κορέια, Νατέλ (46′ Ζάζα), Άντερσον (46′ Ζάιρο).