Ιστορική νύχτα για την Πάφος FC: Πρεμιέρα σε league phase με διπλό έκτος έδρας

Η Πάφος FC πέτυχε το πρώτο ευρωπαϊκό διπλό στην ιστορία της, επικρατώντας με 4-1 επί της Πέτροκουμπ στο Κισινάου, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Leaguse Phase του Κόνφερενς Λιγκ. Η παφιακή ομάδα, παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι που υπέπεσε ο Σούνιτς για χέρι και τον Λούνγκου να το μετατρέπει σε γκολ στο 26’, αντέδρασε δυναμικά, ισοφαρίζοντας με τον Κορέια  στο 33’ και ολοκληρώνοντας την ανατροπή με εκπληκτικό γκολ του Τζάζα  τρία λεπτά αργότερα .

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Καρσέδο μπήκε με πατημένο το γκάζι με μοναδικό στόχο να κλειδώσει τη νίκη και τους 3 βαθμούς και έτσι στο 52’  ο Κορέια με το δεύτερο του προσωπικό γκολ πέτυχε το 3-1, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Ναμ στο 82ο λεπτό χαρίζοντας στην Πάφο μια ιστορική νίκη, που σηματοδοτεί ένα ιδανικό ξεκίνημα στην ευρωπαϊκή της πορεία.

Πέτροκουμπ (Αντρέι Μάρτιν): Σμαλενέα, Μπορς, Αγκιεμάνγκ, Πλάτιτσα, Ντουανλά, Μπρος (75′ Ντιαλό) (61′ Ντέμιαν), Πούσκας (75′ Μαθέους), Λούνγκου, Τσάρουντου, Λούπαν

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κορέια (69′ Ναμ), Λούκασεν, Γκολντάρ, Σίλβα, Σούνιτς (84′ Νατέλ), Μπρούνο, Ντράγκομιρ Τάνκοβιτς (84′ Ηλία), Ζάζα (59′ Κίνα), Ζάιρο (59′ Άντερσον)