Παφιακός: Πάλαιψε, αλλά έχασε από την Ομόνοια και έπεσε στην 3η θέση

Η Ομόνοια έχασε τον δεύτερο της βαθμό στο πρωτάθλημα, αφού κέρδισε τον Παφιακό με 3-2 σετ στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, αλλά έστω και με αυτό τον τρόπο διατηρείται σταθερά στην πρώτη θέση με 44 βαθμούς.

Ο Παφιακός πάλεψε ανέτρεψε τα δεδομένα δυο φορές, αλλά υπέκυψε στο τάι – μπρέικ με 3-2 και υποχώρησε στη 3η θέση με 32 βαθμούς.

Πολύ δυνατά μπήκε η Ομόνοια και πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-14. Το μπλοκ λειτούργησε άψογα για τους πράσινους ενώ η απουσία του Ευσταθίου στοίχισε για τους Παφίτες. Άλλη τροπή πήρε το δεύτερο σετ, αφού ο Παφιακός μπήκε αποφασισμένος για όλα και ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι.

Τελικά, ο Παφιακός αφού αντιμετώπισε τα όπλα της Ομόνοιας κέρδισε με 21-25 και τα πάντα άρχισαν από την αρχή με το σκορ στο 1-1. Οι πράσινοι ανασυντάχθηκαν στο τρίτο σετ και αφού περιόρισαν τα λάθη κέρδισαν με 25 -19 και πήραν το προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Φοβερός αγώνας έγινε στο τέταρτο σετ με συνεχείς ανατροπές, αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να διατηρήσει σταθερό προβάδισμα. Τελικά, ο Παφιακός πιο τυχερός κέρδισε με 24-26 και ισοφάρισε τον αγώνα. Στο τάι –μπρέικ η Ομόνοια ήταν ανώτερη και κέρδισε με 15 -11 παίρνοντας και τη νίκη με 3-2 σετ.