Παφιακός: Μεγάλη νίκη εκτός επί της Ανόρθωσης

O Παφιακός πέτυχε μια δύσκολη, όσο και πολύτιμη νίκη στη Λεμεσό επί της Ανόρθωσης και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της δεύτερης θέσης. Ο αγώνας πρόσφερε θέαμα και οι Βαρωσιώτες για άλλο ένα αγώνα έδειξαν την ποιότητα και το βάθος τους.

Ο αγώνας στο πρώτο σετ είχε πολλές ομοιότητες με τον πρώτο αγώνα της τελικής φάσης στην Πάφο, όπου ο Παφιακός κέρδισε τα δυο σετ στις λεπτομέρειες. Οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε μεγάλα διαστήματα, αλλά ο Παφιακός πιο εύστοχος κέρδισε με 22-25 και πήρε το προβάδισμα. Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους Παφίτες να εξασφαλίζουν διαφορά τεσσάρων πόντων που τους έδωσε το σετ με 21-25 και το προβάδισμα με 0-2.

Όποιοι πίστεψαν ότι ο αγώνας τελείωσε διαψεύστηκαν στο τρίτο σετ, αφού η Ανόρθωση παίζοντας μεστό βόλεϊ κατάφερε να πάρει τους κρίσιμους πόντους και να κερδίσει με 25-23 μειώνοντας σε 1-2 τα σετ. Ο ενθουσιασμός όμως των γηπεδούχων κόπασε στο τέταρτο σετ αφού ο Παφιακός ανασυντάχθηκε και κέρδισε εύκολα με 15-25 εξασφαλίζοντας και τη νίκη με 1-3.

Ανόρθωση: Γ. Χρυσοστόμου, Π. Χρυσοστόμου, Γ. Κοντός, Καρπαθάκης, Κολάς. Λίμπερο: Πλατρίτης. Αλλαγές: Στρουγκάρεβιτς, Παναγιωτίδης, Σπύρου.

Παφιακός: Κωνσταντινίδης, Ιβάνκοβιτς, Β. Ανδρέου, Ευσταθίου, Μπατίστα, Μπουρκόφσκι. Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. Αλλαγές: Σωκράτους, Σοφ. Χριστοδούλου, Στ. Χριστοδούλου.