Pafos Net

Δύσκολη, αλλά πολύτιμη νίκη ο Παφιακός

title image

Η Νέα Σαλαμίνα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και αφού περιόρισε τα ατού του Παφιακού κέρδισε το πρώτο σετ με 17-25 και προηγήθηκε με 0-1 σετ. Οι Παφίτες παρουσιάστηκαν επηρεασμένοι από τη διακοπή υποπίπτοντας σε πολλά λάθη. Ο ενισχυμένος Παφιακός μπήκε στον ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο σετ και το ζήτησε με πείσμα αφού θα τον έβαζε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Από την πλευρά της η Νέα Σαλαμίνα ήταν πάρα πολύ καλή και σε όλη τη διάρκειά του το σετ έδειχνε ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Όπως εξελίχθηκε το σετ η πιο ψύχραιμη ομάδα θα κέρδιζε και αυτή ήταν ο Παφιακός που μετά από πραγματική μάχη κέρδισε με 29-27 και ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1.
Η Νέα Σαλαμίνα ήταν αποφασισμένη να φύγει με το τρίποντο από την Πάφο, κάτι που το έδειξε στο τρίτο σετ. Η ομάδα του κ. Ρέινολτς παρά την κούραση από το δεύτερο σετ κυριάρχησε σε βασικούς τομείς του παιχνιδιού όπως το μπλοκ και την υποδοχή, ενώ σταμάτησε τα όπλα του Παφιακού Μπατίστα, Ιβάνκοβιτς και Μπουρκόφσκι. Αποτέλεσμα να κερδίσει με 17 -25 και να προηγηθεί με 1-2 σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα.
Ο Παφιακός δεν το έβαλε κάτω και στο τέταρτο σετ κατάφερε να κερδίσει έστω και δύσκολα με 25-23 και να ισοφαρίσει σε 2-2 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι –μπρέικ. Η εικόνα του σετ θύμισε το δεύτερο σετ με την εναλλασσόμενη υπεροχή, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασιστικοί στα τελευταία στάδια.

Στο χρυσό σετ ο Παφιακός κέρδισε με 15-11.