Χορταστικό 3-3 στο Παφιακό, με τα σύννεφα να πυκνώνουν πάντως για την Πάφος FC

Πλούσιο θέαμα, από τρία γκολ, ανατροπές, από δύο πέναλτι, δοκάρι, πολλές ευκαιρίες και αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι το σφύριγμα της λήξης! Η Πάφος και η Δόξα πρόσφεραν ένα «γεμάτο» παιχνίδι, κυνήγησαν με πάθος τη νίκη και τελικά πήραν από έναν βαθμό μετά το 3-3 στο Παφιακό, το οποίο πάντως κάθε άλλο παρά επιτυχία μπορεί να θεωρηθεί για την παφιακή ομάδα η οποία δείχνει να παίρνει για τα καλά την κάτω βόλτα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νασίρ Μάατσι (46’), αλλά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι, χάρις σε εκτέλεση πέναλτι του Ρικάρντο Λόμπο (54’) και κοντινό πλασέ του Καρλίτος (70’). Η απάντηση της παφιακής ομάδας ήρθε πολύ σύντομα, με κεφαλιά του Λεβάν Κχμαλάτζε (74’).

Όταν ο Γκαουσού Φοφανά πέτυχε το τρίτο γκολ των Κατωκοπιτών (84’), η πλάστιγγα φάνηκε ότι έγερνε προς τη μεριά τους, αλλά στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν λες ποτέ, αν δεν σφυρίξει ο διαιτητής για τελευταία φορά. Έτσι, οι μπλε ισοφάρισαν με εκτέλεση πέναλτι του Νικολόζ Γκελασβίλι στο 90ό λεπτό.

Όπως γίνεται ευκόλως αντιληπτό, όλα τα λεφτά ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Όσο για το πρώτο, θα μπορούσε να είχε προηγηθεί η Πάφος, καθώς είχε τη συντριπτική υπεροχή. Σε αυτό το διάστημα χάθηκαν τέσσερις κλασικές ευκαιρίες από τους Ιωάννου (11’), Οκόγιε (14’, 40’) και Γκελασβίλι (20’). Πρωταγωνιστής στις δύο πρώτες ήταν ο Αλεξάντρε Νέγκρι, ο οποίος απέκρουσε ισάριθμες φορές.

Η Δόξα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της λίγα δευτερόλεπτα προτού πετύχει το δεύτερο γκολ της, όταν ο Φοφανά σούταρε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (70’).

Όσο για τη διαιτησία, δεν έκανε κάποιο μεγάλο λάθος και γενικά πήγε καλά. Ο Κώστας Νικολάου ήταν σωστός στα πέναλτι που υπέδειξε, για ανατροπή του Μιγκέλ Καρλίτος από τον Γιούριτσα Γκριγκέτς (53’) και του Γκία Γκριγκαλάβα από τον Αρτίθ Γκαράι (89’).