Pafos Net

Χόρεψε σάμπα με τεσσάρα και φωνάζει ότι φέτος είναι έτοιμη για κορυφή η Πάφος

title image

Η φετινή Πάφος FC δεν είναι σαν τις προηγούμενες σεζόν. Χτίστηκε με μεγαλύτερη ποιότητα, έχει βάθος και το σημαντικότερο, είναι πιο έμπειρη.

Το… φωνάζει με την αγωνιστική παρουσία της, με τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα και ένα σημαντικό στοιχείο που επιβάλλεται να έχει μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό, συμπαγής στην άμυνα. Δεν είναι τυχαίο ότι δέχθηκε μόλις ένα γκολ σε τρεις αγώνες. Από τη μια βάζει με ευκολία και από την άλλη δεν δέχεται γκολ ούτε με… προεδρικό διάταγμα.

Μετά την ιστορική κατάκτηση του κυπέλλου, την ιστορική πρόκριση στη League Phase του Κόνφερενς Λιγκ, η Πάφος FC όσο νωρίς κι αν είναι στη σεζόν, έστω κι αν δεν το δηλώνουν ευθέως οι παράγοντές της, παρουσιάζεται έτοιμη και αποφασισμένοι να διεκδικήσει και τον τίτλο πρωταθλήματος.

Όσον αφορά στο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα, ήταν παραγωγική, αποτελεσματική και σε καμιά περίπτωση δεν έδωσε δικαιώματα. Το «τρία στα τρία» και το 9-1 συντελεστής τερμάτων, δεν ήλθαν τυχαία. Υπάρχει δυναμική στην παφιακή ομάδα και αποτυπώνεται έντονα στον αγωνιστικό χώρο.

Η συνέπεια και η συνέχεια, το κλειδί για τους Παφίτες στην προσπάθειά τους να παραμείνουν σταθερά στα ψηλά και να κυνηγήσουν το όνειρό τους. Ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΛ την Κυριακή, στο οποίο με αυξημένες επιλογές θα ψάξουν το τέταρτο διαδοχικό τρίποντο, την παραμονή τους στην κορυφή. Κάθε παιχνίδι είναι κι ένα τεστ.

Αναφορικά με το παιγνίδι κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο την συνέτριψε 4-0 με συνοπτικές διαδικασίες στο «Στέλιος Κυριακίδης», σε εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γαλάζιοι έγιναν μόλις η τρίτη ομάδα με το απόλυτο των εννέα βαθμών στο πρωτάθλημα, μετά από Άρη και Ομόνοια, με την υποσημείωση πως υπερτερούν στη βαθμολογία, λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων (8-1).

Η Πάφος FC ανέβηκε στο ρετιρέ του βαθμολογικού χορεύοντας σάμπα, αφού σκόραραν τέσσερις διαφορετικοί ποδοσφαιριστές, εκ των οποίων δύο Βραζιλιάνοι, ενώ κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο… δαιμόνιος Τζάτζα. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε ο Ντράγκομιρ στο 8’, μετά από ωραία πάσα του Πέπε και αφού προηγουμένως απέφυγε και τον τερματοφύλακα. Ο Ζάιρο στο 39’ έκανε το 2-0 με υποδειγματικό πλασέ μετά από άψογο κοντρόλ με τακουνάκι και έφθασε τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρίτο τέρμα με τον Πέπε να «πυροβολεί» εκτός περιοχής.

Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 3-1 με τον Βέλλιο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στον Ντουρμισάι στην αρχή της φάσης. Ο επιθετικός μονόλογος της Πάφος FC συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως κόπασε η ορμητικότητα των γηπεδούχων. Στο 63’ ο ασυγκράτητος Τζάτζα έκανε μαγική σέντρα στον Άντερσον, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το 4-0 (επίσης τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα) και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της παφιακής ομάδας.

Η Νέα Σαλαμίνα υστέρησε τόσο ανασταλτικά, όσο και δημιουργικά, δέχθηκε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα και έμεινε στους τρεις βαθμούς. Οι ερυθρόλευκοι κατέγραψαν μόλις μία τελική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο και είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Αζεβέδο στο 71’.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μπρούνο (46′ Κορέια), Γκολντάρ, Λουκάσεν, Ποντέλο, Ναμ, Ντράγκομιρ (67′ Σούνιτς), Πέπε (67′ Νατέλ), Τάνκοβιτς (82′ Nταλίνια), Τζάτζα, Ζάιρο (46′ Άντερσον).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Άντος, Λέουκο (31′ Ντουρμισάι), Αζεβέδο, Μιχαήλ (46′ Τόμοβιτς), Λέτσγιακς, Μπεχαράνο, Φράγκος (46′ Μπαχάσα), Παπαγεωργίου (67′ Κουμπαρής), Φερνάντες, Γκεμπελέ (73′ Κατσιάρης), Βέλιος.

ΤΙ ΔΗΛΩΣΕ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΦΟΥ:

Ο Χοσέ Κάρλος Καρσεόδο «στάθηκε» στο ότι το ματς… τελείωσε από το πρώτο ημίχρονο:

«Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση, είχαμε υψηλό ρυθμό τον οποίο επιβάλαμε, βρήκαμε πολλές ευκαιρίες, βάλαμε τέσσερα γκολ και μία δίκαιη νίκη. Θέλαμε να μπούμε δυνατά και μας βοήθησε το γκολ του Ντράγκομιρ από νωρίς. Ήμασταν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος, αλλά και στο δεύτερο και τελειώσαμε τον αγώνα από το πρώτο 45λεπτο».

Ακολουθούν οι δηλώσεις του συνέντευξη Τύπου

Για τον αγώνα: «Είμαι ικανοποιημένος με την εμφάνιση της ομάδας. Είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες και καταφέραμε να σκοράρουμε τέσσερα γκολ οπότε δίκαια πήραμε τη νίκη. Θέλαμε να ξεκινήσουμε δυνατά τον αγώνα, να επιβάλουμε τον ρυθμό και βεβαίως αυτό βοήθησε το γρήγορο γκολ. Ήμασταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο και τελειώσαμε το ματς στο πρώτο 45λεπτο».

Τι άλλαξε φέτος στην παφιακή ομάδα: «Αλλάξαμε κάποιους αυτοματισμούς φέτος, να πρεσάρουμε πιο ψηλά, να είμαστε πιο δραστήριοι στο παιχνίδι με περισσότερη ένταση. Αυτό πέρασα στους ποδοσφαιριστές μου και αυτή είναι η μεγάλη διαφορά από πέρσι»

Αν ο στόχος είναι το πρωτάθλημα: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά, στόχος είναι να μείνουμε κοντά στις πρώτες ομάδες. Προς το παρόν ο στόχος μας είναι το επόμενο παιχνίδι, αυτό βλέπουμε».