ΑΠΟΠ: Έχασε με κατοστάρα από την ΑΕΚ

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Ούτε στην 3η αγωνιστική, η ΑΕΚ δεν σταμάτησε τον καλπασμό της, όσον αφορά το ξεκίνημα της φετινής της προσπάθειας, που σα στόχο έχει την επιστροφή στην κορυφή!

Στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο “Κίτιον”, η πρασινοκίτρινη ομάδα επιβλήθηκε του νεοφώτιστου ΑΠΟΠ με σκορ 106-77. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα που δέχθηκε η ομάδα της Πάφου, που είχε νικήσει στην πρεμιέρα την ΕΘΑ.

Δίκαιη βέβαια η νίκη της ΑΕΚ, βάση και της τελικής διαφοράς.

Πρώτο ημίχρονο

Εντυπωσιακό πρώτο 10λεπτο για τη νικήτρια, η οποία σημείωσε 30 πόντους σε αυτό το διάστημα και ενώ είχε προηγηθεί με 30-14! Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή τον έλεγχο και μαζί ένα σαφές προβάδισμα (13-5 στο 4`) με τους παίκτες της να είναι αρκετά εύστοχοι, αποδιοργανώνοντας κάθε αμυντικό πλάνο του αντιπάλου. Έτσι στο 10`, το σκορ πήγε στο 30-14. Όσο για τη 2η περίοδο, το παιχνίδι πήρε έναν γρήγορο ρυθμό αλλά με την ΑΕΚ να κυριαρχεί και πάλι και έτσι στο 14`, η διαφορά έφθασε στο +24 όταν το σκορ πήγε στο 42-18! Από το σημείο αυτό και μετά, ο ΑΠΟΠ βρήκε λύσεις και μάλιστα στο 19`, έριξε τη διαφορά στο -9! Σκορ 47-38. Όμως με τη λήξη του ημιχρόνου, η γηπεδούχος προηγήθηκε με 54-38.

Επανάληψη

Η ΑΕΚ επέβαλε και πάλι το ρυθμό της στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και έτσι ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα καθώς στο 24`, το σκορ έγινε 70-47. Γκίμπσον και Σίρσι έδιναν πόντους στους γηπεδούχους που δεν δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν ψηλά την τιμή της διαφοράς και έτσι στο 30`, προηγήθηκαν με 79-55. Επί της ουσίας, ο νικητής είχε ήδη κριθεί και πλέον το ζητούμενο, ήταν το που θα έφθανε η τελική τιμή της διαφοράς, αλλά και το αν η γηπεδούχος θα έφθανε ή θα ξεπερνούσε τους 100 πόντους. Κάτι που η νικήτρια κατάφερε στο 37` (101-72) με το παράλληλο μεγάλωμα της διαφοράς και ενώ τελικά η ΑΕΚ έφθασε σε μιαν εύκολη επικράτηση με σκορ 106-77!

Σκορ ανά περίοδο: 30-14, 24-24, 25-17, 27-22.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 30-14, 54-38, 79-55, 106-77.

ΑΕΚ (Δ. Κουκούρης): Σίρσι 16, Πέτροβιτς 14 (4), Ντάσιτς 12 (2), Γκίμπσον 22 (4), Παντελή 6 (1), Μπιγκς 15 (1), Σιζόπουλος 10 (2), Κουμής 2, Τρισόκας 4, Πασιαλής, Μοτίτης 5 (1).

ΑΠΟΠ (Α. Δημητρίου): Άμπραμς 13 (1), Μίλικεν 19 (2), Αρτίνο 15 (2), Ουότερς 8, Στυλιανού 3 (1), Λομόμπα 10 (2), Μαυρομμάτης, Πολεμίτης, Χ. Δημητρίου, Σταύρου 2, Α. Δημητρίου 7.