ΑΠΟΠ: Έπαιξε καλά, αλλά έχασε από τον Απόλλωνα στην Πάφο

Την τρίτη του σερί νίκη πανηγύρισε ο Απόλλων, ο οποίος κέρδισε τον ΑΠΟΠ με 89-76 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Στέφανος Ηλιάδης με 18 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ο Απόλλων με ένα σερί δέκα πόντων βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 4′ με 12-3, ενώ η μέγιστη διαφορά των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο έφθασε στο +10 (18-10) στο 8′. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της περιόδου (24-17). Ο ΑΠΟΠ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στον ένα πόντο (28-27) στο 13′, όμως οι γαλάζιοι άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα του σκορ μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στους δέκα πόντους (47-37).

Από εκεί και πέρα, η ομάδα της Λεμεσού παρέμεινε μπροστά στο σκορ και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασε την υπέρ της διαφορά στους 18 πόντους (67-49). O ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει στους επτά πόντους στο 37′, αλλά ο Απόλλων διεύρυνε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το τέλος κερδίζοντας με 89-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 37-47, 49-67, 76-89.

ΑΠΟΠ (Μ. Ασωνίτης): Στόβερ 4, Χ. Δημητρίου 20 (5), Τέιλορ 18 (4), Αγγελάκος 2, Χιλ 20 (3), Κωστή, Σταύρου, Τόμας 12 (2), Α. Δημητρίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Αντ. Κωνσταντινίδης): Χάινς 15, Ντάγκλας 4, Οράιλι 16 (2), Λιούις 15 (1), Ηλιάδης 18 (1), Ελευθερίου 4, Τομπάζος, Ζντράβιτς 2, Τζάξον 13, Γεωργίου.