Θρίαμβος της Πάφος FC επί του ΑΠΟΕΛ με 0-1, αν και με 10 παίκτες

Αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει με ευκολότερους αντιπάλους τις προηγούμενες αγωνιστικές, το έκανε στο ΓΣΠ με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ η Πάφος. Οι γαλάζιοι του Κάμερον Τόσακ πέτυχαν θριαμβευτική νίκη με 0-1, αν και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου 4λέπτου αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω (δικαιολογημένης) αποβολής του Χάτσινσον με απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ επί του Ανουάρ.

Εντούτοις η Πάφος μπόρεσε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο με πέναλτι έξι λεπτά πριν το τέλος του 90λεπτου και με σκόρερ τον Βαλακάρι.

Ο θρίαμβος στη Λευκωσία, έρχεται να προστεθεί στο τρίποντο της προηγούμενης αγωνιστικής επί της Νέας Σαλαμίνας και συντείνει τόσο στην βαθμολογική άνοδο της ομάδας, όσο κυρίως και στην επαναφορά της ηρεμίας και τον τερματισμό της εσωστρέφειας.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα, Ζεράλδες, Ζορζ, Σάντος, Ενσούε, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Ατζίλι (46′ Ατζίλι), Κλωναρίδης (64′ Κλωναρίδης), Μπεν Σαχάρ.

Πάφος FC (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Αουρέλιο, Αραγιουρι, Σάιθ, Βαλεριάνος (76′ Αντωνίου), Χάτσινσον, Πάντσεον, Έβανς, Ανγούλο (54′ Φυλακτού), Βαλακάρι, Βα.

Περήφανος για τους ποδοσφαιριστές του δήλωσε μετά το παιχνίδι ο προπονητής της Πάφος FC, Κάμερον Τόσαν, για τη νίκη στην έδρα του ΑΠΟΕΛ, ενώ στάθηκε ιδιαίτερα στο γεγονός ότι οι γαλάζιοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 52ο λεπτό.

«Θέλω να πω πόσο περήφανος είμαι για τους ποδοσφαιριστές, που έπαιζαν περισσότερο από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο και πραγματικά άξιζαν να πάρουν τη νίκη. Αρχικά ήμασταν καλοί τακτικά, κάναμε κάποιες αλλαγές στη συνέχεια και βρήκαμε λύσεις. Ήταν πιο δύσκολο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μείναμε με δέκα παίκτες, αλλά όταν επιμένεις δημιουργούνται ευκαιρίες», δήλωσε για το παιχνίδι ο Ουαλός τεχνικός.

Ο Τόσακ, ο οποίος ήταν υπό πίεση το τελευταίο διάστημα, αναφέρθηκε στη συνέχεια, ενώ μίλησε και για τις απώλειες που προηγήθηκαν: «Υπάρχουν πολλά που πρέπει να κάνουμε για να βελτιωθούμε, όμως θέλω να πω ότι από τα προηγούμενα ματς έπρεπε να είχαμε πέντε βαθμούς παραπάνω. Είμαι ευχαριστημένος, όμως, έπρεπε στα προηγούμενα ματς να δείχναμε χαρακτήρα και πειθαρχία. Σήμερα δείξαμε και είμαι περήφανος».