Θετική εμφάνιση, παρά την ήττα οι γυναίκες του Kings Avenue Mall Παφιακός.

Ικανοποίησε στην πρώτη της εμφάνιση μπροστά στο κοινό της η νεοφώτιστη στην Α’’ Κατηγορία  η Γυναικεία ομάδα Πετόσφαιρας του Kings Avenue Mall ΠΑΦΙΑΚΟΣ, αντιμετωπίζοντας την περυσινή πρωταθλήτρια ομάδα της Ανόρθωσης Αμμοχώστου, σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 22/10/2013 στη κλειστή αίθουσα της Τεχνικής Σχολής Πάφου.

Το συγκρότημα του Στέλιου Μασιά παρουσίασε μεγάλη διάθεση και ενέργεια στο παιχνίδι του ανά διαστήματα, δείχνοντας ότι δεν θα είναι απλά ένας «περαστικός» από την Α’ Κατηγορία, αλλά διαθέτει όλες τις βάσεις για να κάνει κάτι παραπάνω στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Kings Avenue Mall ΠΑΦΙΑΚΟΣ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε το προβάδισμα στο σκορ χάρις στην πολύ καλή υποδοχή και στις επιτυχημένες επιθέσεις της νεαρής Ελιζ Χ¨Ευσταθίου. Στην συνέχεια όμως η εμπειρία των παικτριών της Ανόρθωσης  της έδωσαν το προβάδισμα και καθάρισαν πολύ εύκολα το σετ με 25-9.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Παφιακού αντιστάθηκε σθεναρά στις περσινές πρωταθλήτριες με πρωτοστάτες την έμπειρη Ειρήνη Προβιαδάκη σε υποδοχή άμυνα και την νεαρή διεθνή Αντωνία Θεοτή σε σέρβις και επίθεση.  Το σετ κράτησε 25 λεπτά και το κέρδισε η Ανόρθωση με 25-15.

Το τρίτο σετ πήρε και πάλι η Ανόρθωση με 25-12. Στο σετ αυτό ο Στέλιος Μασιάς έριξε στην αγώνα την νεαρή πασαδόρο (μόλις 13 χρόνων) Polina Donchuk που άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η παρουσία 200 και πλέον φιλάθλων στις κερκίδες   που ενίσχυσαν την προσπάθεια της ομάδας, αλλά προσέφεραν και τον οβολό τους για την οικονομική στήριξη της ομάδας μας.

Τα σετ:  Παφιακός -  Ανόρθωσις   0-3 (09-25, 16-25, 12-25)

ΠΑΦΙΑΚΟΣ : Στέλιος Μασιάς (προπονητής), Λίτσα Χαραλάμπους, Αντωνία Θεοτή, ʼντρεα Θεοτή, Σόνια Μπέροβα, Ελίζ  Χ’’Ευσταθίου, Μαρία Κωνσταντίνου, (Ειρήνη Προβιαδάκη λίμπερο), (Μαριλένα Δημητρίου, Polina Donchuk, Ιάνα Κακουλή, Αλεξία Χ’’Ευσταθίου, Βίκυ Λαππά)