Πάφος: Νίκησε τον Ερμή και ξεκινά το Β' γκρουπ από την πρώτη θέση

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Τίποτα δεν… φοβάται η Πάφος FC, όσο έχει τον Όνι Βαλακάρι. Με πρωταγωνιστή για ένα ακόμα παιχνίδι τον Φινλανδό, η παφιακή ομάδα νίκησε με 3-1 τον Ερμή στο «Στέλιος Κυριακίδης». Είναι η έκτη εντός έδρας νίκη για την Πάφος FC, η οποία με τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στους 32 συνολικά και σκαρφάλωσε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Βαλακάρι με τα δύο προσωπικά γκολ έφτασε τα δώδεκα φετινά γκολ στο πρωτάθλημα και 14 συνολικά. Η Πάφος FC ολοκλήρωσε την Α’ φάση του πρωταθλήματος στην 7η θέση.

Ο Ερμής αν και κατάφερε να βρει την γρήγορη απάντηση στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων, δεν τα κατάφερε στα επόμενα δύο. Μοιραία γνώρισε την δωδέκατη φετινή του ήττα και έμεινε στους 24 βαθμούς και την 12η θέση της βαθμολογίας.

Με επιθετικές διαθέσεις μπήκε στο γήπεδο η Πάφος FC, η οποία είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 9’ με ωραίο σουτ του Αουρέλιο από το ύψος της περιοχής. Ο Καϊκε έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ, από το οποίο η παφιακή ομάδα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 10’. Ο Βαλακάρι το εκτέλεσε, με τον Αραγιούρι να παίρνει μια πρώτη κεφαλιά και τον Σάιθ να έρχεται από πίσω και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα. Έξι μόλις λεπτά αργότερα με τον Ρουσιά στην περιοχή οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Κβίντα στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον Κύπριο επιθετικό. Ο Νικόλας Νεοκλέους πήγε ο ίδιος στο VAR και υπέδειξε την παράβαση. Ο πρώτος σκόρερ του Ερμή ανέλαβε την εκτέλεση και από τα ένδεκα βήματα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, φτάνοντας τα οκτώ φετινά γκολ με τη φανέλα των φτεροπόδαρων στο πρωτάθλημα. Το υπόλοιπο ημίχρονο κινήθηκε σε γρήγορο ρυθμό, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές, με λιγοστές όμως ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Μπήκαν δυνατά και από νωρίς πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Στο 57’ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Φυλακτού, ο Βα κέρδισε πέναλτι. Το οποίο εκτέλεσε ο Βαλακάρι στο 59’ και έδωσε το εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Νικόλας Μαρτίδης ρίσκαρε στη συνέχεια, με τις αλλαγές του έπαιξε φουλ επίθεση, ωστόσο οι γηπεδούχοι στο 85’ με πολύ όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φινλανδού τελείωσαν τον αγώνα. Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το 3-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβίντα (75′ Βαρέλα), Αραγιούρι, Άλβαρες (90′ Καμπράλ), Φυλακτού, Πάνιτς, Φουρ, Βαλακάρι, Βα (75′ Τόρες).

Ερμής (Νικόλας Μαρτίδης): Καϊκέ, Γαβριήλ (61′ Κοβάσεβιτς), Ντίας (77′ Παπαθανασίου), Χολτ, Καραγκούνης (77′ Κύπρου), Σιντιμπέ, Φόλμπρεχτ, Μέιρα, Γκάταριτς, Βάλπορτ (29′ Κυριακίδης), Ρουσιάς.

Στο γεγονός ότι πλέον ανήκει στο παρελθόν η αποτυχία της Πάφος FC να μην βρεθεί στην πρώτη εξάδα, στάθηκε ο προπονητής της ομάδας Στιβ Κωνσταντινίδης μετά το τέλος του αγώνα με τον Ερμή. Για το παιχνίδιτόνισε πως παρά τις αλλαγές του Ερμή, ήταν καλύτεροι, αφού του βγήκαν οι εσωτερικές αλλαγές που έκανε.

Όσα δήλωσε ο Στιβ Κωνσταντινίδης:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Tα έδωσαν όλα ακόμη μια φορά, αλλά αυτή τη φορά πήραμε τους βαθμούς που θέλαμε. Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Προσπάθησε ο Ερμής, αλλά ήμασταν καλύτεροι και στα δύο ημίχρονα. Δίκαια φτάσαμε στην επιτυχία. Δεν με ενδιαφέρει το παρελθόν. Δεν είμαστε εξάδα, τέλειωσε. Κάναμε κάποιες εσωτερικές αλλαγές, για να βάλουμε στο γήπεδο τους καλύτερος παίκτες μας. Μας βγήκε και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια και το αποτέλεσμα. Ήμασταν πιο επιθετικοί με αυτό το σύστημα. Ο Άλβαρεθ έχει χτυπήσει στο γόνατο, αύριο θα περάσει από εξετάσεις και ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό».