Pafos Net

Παραήταν καλή για την ΑΕΚ Κουκλιών η Ομόνοια.

title image

Με φόρα από τις τελευταίες επιτυχίες πέρασε από το Παφιακό η Ομόνοια επικρατώντας της ΑΕΚ Κουκλιών με το επιβλητικό 4-0. Οι Γκικίεβιτς, Ασίς, Σοάρες και Σκαραμοτσίνο ήταν οι σκόρερ των νικητών, με τα τρία από τα τέσσερα γκολ να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι, που δεν κλείστηκαν στην άμυνα τους σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, προσπάθησαν να αντιδράσουν φτιάχνοντας κάποιες ευκαιρίες, όταν όμως στο 38' κιόλας δέχθηκαν και τρίτο γκολ, έχασαν κάθε ελπίδα για κάτι καλό. Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχουν νωρίς το τέταρτο γκολ. Ωστόσο, μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και δεν βοήθησαν στη βελτίωση του οι αλλαγές που έγιναν στη συνέχεια.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τελικά στο 4-0 με δράστη τον Σκαραμοτσίνο. Τα Κούκλια έψαξαν το γκολ της τιμής με τους Αράμπα και Γκονσάλες, ωστόσο, χωρίς αποτέλεσμα και το 0-4 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Κούκλια (Δημήτρης Ιωάννου): Καϊρίνος, Ευθυμίου, Σάββα, Μπάνο, Πικραμένος, Γκόμες (69' Γκονσάλες), Σιέλης, Ντε Μπρούνο (79' Παχταλιάς), Σταμπόλζιεφ, Βραντζικάν (67' Μακρής), Αράμπα.

Ομόνοια (Τόνι Σαβέφσκι): Μορέιρα, Κυριάκου (64' Θερβέρα), Αντράδε, Σερφά, Σκαραμοτσίνο, Εφραίμ, Μαργκάσα, Σοάρες (64' Αγκουιάρ), Σκέμπρι (71' Πλατινί), Ασίς, Γκικίεβιτς.

Στις δηλώσεις του μετά το παιγνίδι, ο τεχνικός των Κουκλιών, Δημήτρης Ιωάννου, στάθηκε στα λάθη των παικτών του, ενώ επεσήμανε και τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας που έχουν οι μεγάλες ομάδες από τις μικρομεσαίες:

«Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, με την Ομόνοια να δείχνει μεγάλη άνοδο τα τελευταία παιχνίδια και να συμπεριφέρεται όπως την θέλει ο κόσμος της. Εμείς μπήκαμε κάπως νωθρά στο παιχνίδι, κάναμε και πάλι σημαντικά λάθη τα οποία μας στοίχισαν και από πολύ νωρίς η Ομόνοια καθάρισε το παιχνίδι.

Προσπαθήσαμε με κάποιες ευκαιρίες να σκοράρουμε και να μπούμε ξανά στο παιχνίδι, όμως η Ομόνοια ήταν πολύ σοβαρή και πειθαρχημένη. Νομίζω υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των μικρομεσαίων ομάδων και των μεγάλων και αυτό αποδείχτηκε σε ακόμη ένα παιχνίδι, όχι μόνο στο δικό μας αλλά γενικά .

Aκολουθεί ένα παιχνίδι  με τον Εθνικό Άχνας, το οποίο είναι μονόδρομος και πρέπει να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Νομίζω η διακοπή θα μας κάνει καλό, θα ανασυνταχθούμε και θα τα δώσουμε όλα σε ένα παιχνίδι που είναι πάρα πολύ σημαντικό».