Πάφος: Την σκόρπισε ο Απόλλωνας

Οι γαλάζιοι είχαν 100% ποσοστό αποτελεσματικότητας στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τρία γκολ σε ισάριθμες ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο 7’ μετά από σέντρα του Ζοάο Πέδρο ο Γιούστε με έξυπνη πισινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 12’ έπειτα από ωραία μακρινή πάσα του Χάμπου Κυριάκου ο Βασιλείου έκανε άψογο κοντρόλ και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου καραδοκούσε ο Περέιρα, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ με την ομάδα της Λεμεσού.

Στο 44’, Μάγκλιτσα και Σαρδινέρο συνδυάστηκαν άψογα και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ πέτυχε το 3-0 για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή.

Παρά το γεγονός ότι ο Σωφρόνης Αυγουστή προχώρησε σε δύο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (Μάρκοβιτς αντί Κυριάκου και Σουμά αντί Βασιλείου) ο Απόλλων δεν έχασε από την ποιότητα του. Ναι μεν έριξαν ταχύτητα, καθώς το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν «καθαρό» σκορ, όμως είχαν ξανά αποτελεσματικότητα που «τσάκιζε» κόκκαλα.

Άλλες δύο τελικές προσπάθειες κατέγραψαν οι γαλάζιοι στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο και σκόραραν ισάριθμες φορές. Αρχικά με τον Γιούστε στο 61΄, έπειτα από κόρνερ του Ζοάο Πέδρο ξανά, αλλά κοντινή προβολή αυτή τη φορά, και εν συνεχεία με τον Ζελάγια, ο οποίος πήρε πάσα πάρε-βάλε από τον Στυλιανού μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μάρκοβιτς. Η… προβληματική Πάφος μείωσε σε 5-1 με το πρώτο γκολ του Άνταμ Νέμετς στα κυπριακά γήπεδα.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Βασίλειου (46′ Σουμά), Γιούστε, Ρομπέρζ, Κυριάκου (46′ Μάρκοβιτς), Σατσέτι, Περέιρα, Σαρδινέρο, Ζελάγια, Μάγκλιτσα

Πάφος FC (Στίβεν Πρέσλι): Μολ, Χολτ, Λοράν, Σιρόκ, Λουλίνια, Φόλπρεχτ, Μπανγκάρτ, Ντέιμεκ, Ζίβουλιτς, Μπεριγκό (35′ Ζαχαρίου), Νέμετς

Στα μαθήματα που πήρε η ομάδα του από τη βαριά ήττα με 5-1 από τον Απόλλωνα στάθηκε ο τεχνικός της Πάφου FC, Στίβεν Πρέσλι μιλώντας μετά το τέλος της αναμέτρησης που έγινε στο Τσίρειο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Στίβεν Πρέσλι

«Χάσαμε από μια πολύ καλή ομάδα. Αυτό είναι το επίπεδο που πρέπει να παλέψουμε να φτάσουμε, διότι είμαστε πολύ φιλόδοξοι στην Πάφο. Ξέρω ότι είναι μεγάλη η απογοήτευση απόψε, αλλά πήραμε πολύ σημαντικά μαθήματα. Όταν έρχεσαι σε τέτοιες έδρες, δεν μπορείς να δίνεις γκολ από στημένες μπάλες και αυτό που προσπαθήσαμε σκληρά να αποφύγουμε ήταν οι πάσες ανάμεσα στους παίκτες μας, αλλά στο α’ μέρος ήταν πολύ μεγάλες οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων. Ακόμη έχουμε παίκτες που προσπαθούμε να φέρουμε σε ικανοποιητικό επίπεδο φυσικής κατάστασης. Εύχομαι κάθε επιτυχία στον Απόλλωνα στο Γιουρόπα Λιγκ».