Πάφος: Στο ρελαντί 3-1 τον Ερμή και ξέγνοιασε

Την εντός έδρας κυριαρχία της επιβεβαίωσε σε ένα ακόμα παιχνίδι η Πάφος FC απέναντι στον Ερμή που «καιγόταν» για βαθμολογικό όφελος. Η παφιακή ομάδα επιβλήθηκε με 3-1 των φτεροπόδαρων για την έκτη αγωνιστική των πλέι οφ, με δύο γκολ του Κέβιν Μπεριγκό από το πρώτο ημίχρονο (19’ και 40’) και ένα του Μέρφι στο 88’.

Δέκατη εντός έδρας νίκη συνολικά και έκτη στα τελευταία εφτά ματς πρωτθλήματος για την ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη, που ανέβηκε στους 42 βαθμούς και στο -4 από την κορυφή του Β’ γκρουπ που βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ (με παιχνίδι λιγότερο).

Σε εξαιρετικά δυσάρεστη θέση βρίσκεται ο Ερμής που δεν κατάφερε να έχει το βαθμολογικό όφελος που έψαχνε χρειαζόταν. Οι φτεροπόδαροι γνώρισαν την έκτη ήττα τους στα δέκα τελευταία ματς και έμειναν στη δωδέκατη θέση με 29 βαθμούς. Αύριο δε σε ενδεχόμενο νίκης του Εθνικού, απομακρύνονται στους οκτώ βαθμούς από την «ασφαλή ζώνη».

Με επιθετικές διαθέσεις μπήκε από το ξεκίνημα η Πάφος FC. Οι γηπεδούχοι πριν καν την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού απείλησαν, με τον Μπεριγκό να πατάει ωραία την μπάλα στον Βαλακάρι και τον Φινλανδό να αστοχεί από πολύ καλή θέση. Πέντε λεπτά αργότερα (6’) ο Γάλλος απείλησε εκ νέου, με το γύρισμα του να κοντράρει και να παίρνει πορεία προς την εστία, χτύπησε όμως στο δοκάρι και έφυγε έξω. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως έκτοτε, με την παφιακή ομάδα να βρίσκει τον τρόπο και να ανοίγει το σκορ στο 19’. Μετά από γέμισμα στην πλάτη της άμυνας, ο Μπεριγκό κατέβασε και μπήκε στην περιοχή, με ωραία ενέργεια ελευθερώθηκε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Ο Ερμής ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να δημιουργήσει, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει. Αντίθετα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν ένα ακόμα γκολ, ξανά με τον Γάλλο. Μετά από σέντρα του Φουρ από αριστερά, ο Μπεριγκό έκανε την κίνηση στο πρώτο δοκάρι, μπήκε στην πορεία της μπάλας και με το γόνατο νίκησε ξανά τον Φιρινίδη, γράφοντας το 2-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μέρφι έκανε το 3-0 για να μειώσει στο τέλος ο Ερμής με τον Παντελή.

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης):  Ρούτκο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Πάνιτς, Φουρ (86′ Σπόντας), Πάντσεον (78′ Βαλεριάνος), Βα (69′ Μέρφ), Βαλακάρι, Μπεριγκό (86′ Τόρες).

Ερμής (Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς): Φιρινίδης, Σάντο, Ντίας, Γαβριήλ (46′ Κοβάσεβιτς), Δημητρίου (87′ Χριστοδούλου), Φόλμπρεχτ, Γκάταριτς (82′ Παπαθανασίου), Κυριακίδης, Μέιρα (82′ Χαρή), Ρουσιάς, Κύπρου (65′ Παντελή).