Πάφος: Τσίμπησε στο τέλος τον βαθμό, μπορούσε και τους τρεις απέναντι στο ΑΠΟΕΛ

Δέκα λεπτά διήρκησε το προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ επί της Πάφου στο ΓΣΠ, με το πέναλτι του Λέο Νατέλ στο 78’. Ο Ντάγκλας Αουρέλιο πέρασε ως αλλαγή στο 83’ της αναμέτρησης και πέντε λεπτά αργότερα «σίγησε» το ΓΣΠ.

Στην πρώτη τελική προσπάθεια της Πάφου στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με μακρινό σουτ εκτός περιοχής. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός έπιασε «αδιάβαστο» τον Σκουφέτ, ο οποίος ολιγώρησε και είδε την μπάλα στο όχι και τόσο δυνατό σουτ του Αουρέλιο να καταλήγει στη γωνία της εστίας του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων η ομάδα που έψαξε περισσότερο το δεύτερο γκολ ήταν η Πάφος και όχι το ΑΠΟΕΛ, ενώ και σε όλη την διάρκεια του αγώνα οι γαλάζιοι δεν "κρύφτηκαν", αλλά είχαν πολλή ώρα την μπάλα στην κατοχή τους.

AΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Καρώ, Σάβιτς, Βινίσιους, Σαμπάλα, Εντογκαλά (82′ Νταουσβίλι), Λουντέμο, Σατσιάς (83′ Ντανίλο),  Ντιαβαρά (60′ Ντε Βινσέντι), Εφραίμ (60′ Δημητρίου), Νατέλ.

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Αντός, Πάγιτς (73′ Ντράγκομιρ), Κβίντα, Μπάριτς, Μιχαήλ (83′ Αμντουσαλάμοφ), Πάντσεον (83′ Αουρέλιο), Βαλακάρι, Πάνιτς, Σεμέδο, Ζάιρο, Κοβάσεβιτς (46′ Φουρ).

Στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα ο προπονητής της Πάφου, κ. Μίλανιτς, τόνισε ότι η ομάδα του δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ανέβασε απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το πέναλτι που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ δεν ένοιωθε να δέχεται πίεση.

"Μετά την ισοφάριση, είδα το πνεύμα που θέλω να βλέπω στην ομάδα, επιζητώντας ένα ακόμη γκολ", είπε.