Πάφος: Καλή και η ισοπαλία απέναντι στη Δόξα

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Το μη χείρον βέλτιστον ή αν το προτιμάτε, το λιγότερο κακό είναι το καλύτερο. Χθες στο Μακάρειο στάδιο, Δόξα και Πάφος FC, ήθελαν σφόδρα τη νίκη ώστε να αναπνεύσουν βαθμολογικά πολύ καλύτερα, αλλά από τη στιγμή που αμφότερες αδυνατούσαν να στείλουν την μπάλα στο αντίπαλο στις ελάχιστες ξεκάθαρες ευκαιρίες που με τόσο κόπο δημιούργησαν, συμβιβάστηκαν στο 0-0. Μοιράστηκαν έτσι από ένα βαθμό και θα περιμένουν τα αποτελέσματα των άλλων δύο αγώνων στο β΄ γκρουπ ώστε να διαπιστώσουν σε ποια θέση θα βρίσκονται με το πέρας της 24ης αγωνιστικής.

Η Δόξα ήταν πιο δραστήρια επιθετικά, έψαξε και πίεση περισσότερο, αλλά σε καμία εκ των 14 τελικών προσπαθειών που κατέγραψε, δεν λειτούργησαν οι παίκτες της με ψυχραιμία. Οι πλείστες ενέργειες είχαν το στοιχείο της βιασύνης και πρωτίστως της πίεσης. Η Πάφος FC έδειξε ξεκάθαρα ότι δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να ηττηθεί. Κράτησε πιο επιφυλακτική τακτική, δεν ρίσκαρε αρκετά στο 90λεπτο, μετρώντας συνολικά τις μισές τελικές από την αντίπαλο. Χθες, ήταν μόλις η δεύτερη φορά που η παφιακή ομάδα διατήρησε το μηδέν παθητικό σε αγώνα εκτός έδρας.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια την κατοχή της μπάκας και προσπάθησε κυρίως με πλαγιοκοπήσεις να βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο πλεκτό. Παρόλο που μέτρησε εννέα τελικές, μόλις μία εξ αυτών ήταν στο στόχο. Κέρδισε έξι κόρνερ και σε κανένα σε απείλησε, δείγμα γενικώς της νευρικότητας που διακατείχε τους γηπεδούχους. Από την άλλη, το σύνολο του Ζέλικο Κόπιτς είχε πιο αμυντικούς προσανατολισμούς. Μάλιστα, ο Κροάτης προπονητής σε μια προσπάθεια να περιορίσει τη δραστηριότητα του ταχύτατου Λουίς Κάρλος, τοποθέτησε τον Ανδρέα Καρώ στο δεξιό άκρο της άμυνας. Οι φιλοξενούμενοι ξεδιπλώθηκαν στην επίθεση κυρίως μέσω κλεψίματος της μπάλας, αναζητώντας στις πλείστες των περιπτώσεων τον Μπράιαν Ανγκούλο. Δύο εκ των τεσσάρων τελικών βρήκαν στόχο, ενώ δείγμα της μειωμένης δραστηριότητάς στο δεύτερο μισό του χώρου δράσης αποτέλεσε το μόλις ένα κόρνερ που είχαν κερδίσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τουλάχιστον έως το 65ο λεπτό, οι μονομάχοι υπέπεσαν σε πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις της μπάλας και αυτός ήταν ο βασικός λόγους που αδυνατούσαν να φανούν απειλητικές. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, αμφότερες οι ομάδες λειτούργησαν πιο αρμονικά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν τα ρήγματα για να σκοράρουν. Ιδιαίτερα οι πράσινοι της Κατωκοπιάς, οι οποίοι έβγαζαν πολύ περισσότερους παίκτες στην επίθεση.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Μίτρεα, Τίνκου, Αλεξάνδρου, Μπόλιεβιτς, Κάρλος, Ασαμόα (83′ Παπαφώτης), Ζατλ (65′ Χατζηβασίλης), Μπατέν (84′ Παβλόφ).

Πάφος FC (Ζέλικο Κόπιτς): Πέτρου, Καρώ (54′ Σιρόκ), Ζάντερ, Χολτ, Μπαγκάρντ, Φόλμπρεχτ, Ζίβουλιτς, Ανγούλο (81′ Παναγιώτου), Νέμετς, Ράκελς, Ράσιτς (66′ Κουλς).

Ζέλικο Κόπιτς: «Ξέραμε πως θα είναι δυνατό παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλή Δόξα που είναι πολύ καλή στο επιθετικό παιχνίδι, ειδικά στο ένα εναντίον ενός. Για εμάς ήταν σημαντικό να δώσουμε κίνητρο στους παίκτες μας να παίξουν ψηλά στο γήπεδο και να είναι συγκεντρωμένοι στον τακτικό τομέα, δημιουργώντας ευκαιρίες. Προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε φάσεις όμως έχουμε πρόβλημα τα τελευταία παιχνίδια στη δημιουργία στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου. Εν τέλει ήταν δίκαιη η ισοπαλία τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε την Κυριακή για την Ανόρθωση».

Λούκας Χατζηλούκας: «Είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο απέναντι στην Πάφο που μαζί με την Ανόρθωση είναι οι καλύτερες του γκρουπ και είναι κρίμα να βρίσκονται σε αυτό το γκρουπ».