Πάφος: Όρθια και στο Αντώνης Παπαδόπουλος, σε ματς-διαφήμιση με τον Άρη

Άρης και Πάφος FC επιβεβαίωσαν τη βαθμολογική τους θέση και τον χαρακτηρισμό «νέες δυνάμεις» του κυπριακού ποδοσφαίρου. Σε ένα παιχνίδι με μπόλικο σασπένς, γρήγορο ρυθμό και εναλλαγή συναισθημάτων αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Όλα τα λεφτά στην αναμέτρηση ήταν το δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν και τα τέσσερα γκολ. Δύο φορές προηγήθηκε στο σκορ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» με τέρματα των Μπένγκτσον (48′) και Κακόριν με πέναλτι (64′), όμως η Πάφος FC ισάριθμες φορές είχε απάντηση με τους Αμπντουραχίμι (65′) και Ζάιρο (77′). Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι σε διάστημα δύο λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, με τους Μπαμπίκα (31’) και Μπένγκτσον (33’), ενώ δοκάρι είχε και η ομάδα του Χένιγκ Μπεργκ στο 75’.

Στην κορυφή της βαθμολογίας με 30 βαθμούς η Πάφος FC, στο +3 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ, παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα. Ο Άρης έγινε η πρώτη ομάδα που παραβιάσε δύο φορές την εστία της Πάφου σε ένα παιχνίδι, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να του χαρίσει το «τρίποντο» κι έτσι υποχώρησε στην 3η θέση με 26 βαθμούς. Αποβλήθηκε στο 73΄ο Αλεξέι Σπιλέφσκι, καθώς πήρε από τον μπράτσο τον 4ο διαιτητή.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό (83′ Καζού), Μπρόρσον, Μουσούντα, Μποακί, Μπράουν, Σόκε, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον (83′ Στεπίνσκι), Μπαμπίκα (69′ Ντζιαβέ), Κακόριν (70′ Γκομίς).

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Ικόκο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (74′ Ζάιρο), Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Αμπντουραχίμι (89′ Χέσταντ).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ:

Επιστροφή στα γήπεδα, επιστροφή και στα γκολ για τον Ζάιρο. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Πάφος FC πέρασε ως αλλαγή στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στον Άρη, επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση μετά από έναν μήνα (22/10 η τελευταία του συμμετοχή).

Μόλις τρία λεπτά χρειάστηκε ο πρώτος σκόρερ της παφιακής ομάδας αλλά και του πρωταθλήματος, αφού στο 77’ με άψογο τελείωμα, μετά από κάθετη πάσα του Τάνκοβιτς, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και ισοφάρισε (2-2) εκ νέου για τους φιλοξενούμενους.