Pafos Net

Πάφος: Ηττήθηκε και από το ΑΠΟΕΛ, απομακρύνεται η εξάδα

title image

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Στο «Στέλιος Κυριακίδης» στραβοπάτησαν απέναντι στην Πάφος FC ομάδες που διεκδικούν τον τίτλο, όπως η Ομόνοια (2-2) και η ΑΕΛ (0-1), αλλά ο ΑΠΟΕΛ απέδρασε με σπουδαίο «διπλό». Άλλο ένα δείγμα δηλαδή της ανοδικής πορείας του επί των ημερών Σάββα Πουρσαϊτίδη. Νίκησε 3-2, έβαλε στοπ στο εις βάρος του σερί από τη σημερινή αντίπαλο, αφού ηττήθηκε στα δύο προηγούμενα ματς απέναντί της και βλέπει πλέον εξάδα. ΜΕ τον Ελλαδίτη στον πάγκο μετρά δύο τρίποντα και μία ισοπαλία σε ντέρμπι με την ΑΕΚ.

Οι γαλαζοκίτρινοι ανέβηκαν στους 23 βαθμούς, μείωσαν στον έναν από τους γαλάζιους, τη Νέα Σαλαμίνα και τον Ολυμπιακό, καθώς και στους δύο από τη Δόξα, που αγωνίζεται αύριο με την ΑΕΚ στο Μακάρειο.

Ήταν πολύ καλό παιχνίδι για όσους το παρακολούθησαν, με πέντε γκολ, αρκετές φάσεις και καλό ρυθμό, παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες. Αξιοσημείωτη η καθοριστική παρέμβαση του VAR, Τιμόθεου Χριστοφή.

Συγκεκριμένα, τρεις καίριες παρεμβάσεις έκανε ο Video Assistant Referee στο ματς. Αρχικά, στο 20’ καταλογίστηκε πέναλτι από τον Βασίλη Δημητρίου για ανατροπή του Σαχάρ από τον Σάις. Ο διαιτητής όμως ειδοποιήθηκε ότι μάλλον είχε άδικο και πήγε να εξετάσει τη φάση, παίρνοντας πίσω την απόφασή του.

Στο 28’, όμως, έγινε το αντίθετο. Ο «άρχων του αγώνα» έδειξε κόρνερ μετά από διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Κβίντα και Σιέλη, άλλα το VAR ειδοποίησε ότι υπήρχε κλωτσιά του αμυντικού των γηπεδούχων στον αντίστοιχο των φιλοξενουμένων. Νέα εξέταση της φάσης από τον διαιτητή, ο οποίος συμφώνησε και καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Στο 84’ πάλι χρειάστηκε η παρέμβαση του VAR, για να πάει ο Δημητρίου και να δει πως όντως η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μερκή και να καταλογίσει νέο πέναλτι, αυτή τη φορά για την Πάφο.

Το ματς

Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και ελαφρώς την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημά του. Γυρόφερνε την περιοχή του Ρούντκο με τους Ζαχίντ-Σατσιά από τον άξονα και τους Κλωναρίδη-Εφραίμ από τα άκρα να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή της Πάφος FC.

Τελικά με την εκτέλεση πέναλτι του Σαχάρ στο 30’ πήρε το προβάδισμα που βάσει απόδοσης δικαιούταν. Εντούτοις, στο 37’ πιάστηκε σε ανισορροπία η άμυνά των φιλοξενουμένων. Ο Πάνιτς έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή, είδε τον Ουζόχο εκτός θέσης και με φαλτσαριστό, ψηλοκρεμαστό σουτ ισοφάρισε με γκολάρα.

Τα υπόλοιπα 12 λεπτά του ημιχρόνου (με τα τέσσερα λεπτά που προστέθηκαν για καθυστέρηση) ανήκαν στους γηπεδούχους, που ανέλαβαν τα ηνία την ώρα που οι αντίπαλοί τους ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από το γκολ που δέχτηκαν. Θα μπορούσαν μάλιστα να γύριζαν το ματς πριν από την ανάπαυλα, αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα.

Παρόλα αυτά, ο ΑΠΟΕΛ επανήλθε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ πήρε προβάδισμα με το πρώτο γκολ του Ενσούε στη δεύτερη θητεία του. Το γκολ προήλθε μετά από συρτή εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα επέστρεψε στον εκτελεστή του, Ζαχίντ, ο οποίος άδειασε δύο αντίπαλους, σούταρε και βρήκε δοκάρι, για να πάρει ριμπάουντ ο Ζόρζ, ο οποίος σέντραρε συρτά και ο Ισπανός μπήκε στη φάση και σκόραρε με πλασέ από κοντά.

Στη συνέχεια η Πάφος FC ανέβηκε πάλι και πίεζε για την ισοφάριση, ενώ η ομάδα της Λευκωσίας έπαθε νέα καθίζηση. Γεγονός που προκάλεσε τις φωνές του Σάββα Πουρσαϊτίδη. Εντούτοις, στην πρώτη σοβαρή επίσκεψή της στην αντίπαλη περιοχή, πέτυχε και τρίτο γκολ με κοντινό σουτ του Σατσιά στο 66’. Ο νεαρός πέτυχε το πρώτο τέρμα του με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα. Τελικά, οι γαλάζιοι μείωσαν στο 87’ με εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Ντμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Σάις, Αραγιούρι, Κβίντα, Αουρέλιο, Πάνιτς, Λελιούκιν (58′ Μέρφι), Φουρ, Καμπράλ, Βαλακάρι, Μπεριγκό (80′ Τόρες).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ενσούε, Ζορζ, Σιέλης, Γουίλερ, Κλωναρίδης (46′ Εντονγκαλά), Σατσιάς (90’+4 Νούχιου), Λουντεμό, Εφραίμ (70′ Μπερν), Ζαχίντ, Σαχάρ (80′ Μερκής).