Πάφος: Από το κακό στο χειρότερο, ούτε με το Παραλίμνι

ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΛΗ

Χωρίς τον Δημήτρη Θεοδώρου λογάριαζαν στην Πάφος FC. Ο νεαρός επιθετικός του Παραλιμνίου «χτύπησε» στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στο «Στέλιος Κυριακίδης», ισοφαρίζοντας σε 1-1 και χάρισε τον ένα βαθμό στην ομάδα του και στέρησε δύο στον αντίπαλο.

Ο Θεοδώρου τιμώρησε την Πάφος FC αφού στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, κάποιες κλασσικές, για να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα που πήρε με τον Σακό (32’), όμως ο Κλέιμαν και η αστοχία των επιθετικών της δεν της το επέτρεψαν. Μάλιστα, το Παραλίμνι έφθασε στην ισοφάριση και ενώ αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα αφού στο 74’ αποβλήθηκε ο Μουλαζίμης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Πάφος FC, που έφθασε τους εννέα βαθμούς, έμεινε για τέταρτο παιχνίδι χωρίς νίκη και η απομάκρυνση του Κόπιτς δεν έφερε και πάλι το ζητούμενο. Το Παραλίμνι έκανε τους βαθμούς του πέντε.

Στο παιχνίδι, που άρχισε με περίπου έξι λεπτά καθυστέρηση αφού ο διαιτητής Βασίλης Δημητρίου ανέμενε να φθάσει στο στάδιο ασθενοφόρο, η Πάφος FC ήταν σχεδόν σ’ όλη τη διάρκεια καλύτερη. Ωστόσο, ήταν το Παραλίμνι που άγγιξε πρώτο το γκολ, με τον Αμπαρτζουμιάν να έχει σουτ στο οριζόντιο δοκάρι (21’). Στην αμέσως επόμενη ευκαιρία της, η Πάφος FC άνοιξε το σκορ με ωραία κεφαλιά του Σακό (32’). Στην επανάληψη, η γηπεδούχος ομάδα άσκησε πίεση και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν έκανε ποτέ το 2-0, αποτέλεσμα που θα «κλείδωνε» σε μεγάλο βαθμό το τρίποντο. Ο Κλέιμαν όποτε χρειάστηκε είπε «όχι» στους επιθετικούς της Πάφου, οι οποίες σε αρκετές περιπτώσεις ήταν και άστοχοι.

Στο 74’ το Παραλίμνι έμεινε και με δέκα ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε ο Μουλαζίμης. Στο 83’ ο Αγγελή σκόραρε, όμως υποδείχθηκε (σωστά) σε θέση οφσάιντ. Οι βυσσινί δεν τα παράτησαν και κατάφεραν στο τέλος (90’+3) με τον Θεοδώρου να φθάσουν στην ισοφάριση και να πάρουν την μπουκιά από το στόμα της Πάφου.

Πάφος FC (Τζ. Στιλ): Ρούτκο, Αραγιούρι, Λαφράνς, Σιρόκ, Βαλεριάνος, Πάντσεον, Καμπράλ (66’ Φιλιώτης), Πανός, Βα (82’ Κωνσταντίνου), Νέμετς, Σακό (85’ Σάνι).

Παραλίμνι (Γκ. Σιβιέιρο): Κλάιμαν, Μουλαζίμης, Αγγελή, Κυριάκου, Κοσμά (56’ Ουντόζι), Αμπαρτζουμιάν (47′ Βαρέλα), Βαλλιάνος (81’ Αγκιρί), Σπόλιαριτς, Θεοδώρου, Ριέρα, Στεπάνιακ.