Πάφος: Πήρε τον αέρα του ΑΠΟΕΛ, αλλά το Χ δεν την εξυπηρετεί

Η Πάφος FC για δεύτερη φορά στη σεζόν παίρνει βαθμό στην έδρα του ΑΠΟΕΛ. Το 0-0 στο ΓΣΠ αυξάνει μεν τη διαφορά για τους γαλαζοκίτρινους στους τέσσερις από τη δεύτερη ΑΕΚ, που θα έχει ωστόσο την ευκαιρία να μειώσει στον έναν τη Δευτέρα αν νικήσει τον Άρη στη Λεμεσό.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν 61 βαθμούς έναντι 57 των Λαρνακέων, ενώ σε περίπτωση νίκης της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» θα κάνει με τη σειρά της 57 τους βαθμούς της και θα μπει ακόμα πιο δυνατά στο κόλπο.

Όσο για την Πάφος FC, μετρά 52 πόντους και σε περίπτωση νίκης του Απόλλωνα αύριο εις βάρος της Ομόνοιας θα την πλησιάσει στους δύο.

Ένα ημίχρονο δίχως γκολ, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά την μπάλα περισσότερο και την Πάφος FC είναι πιο επικίνδυνη με τις αντεπιθέσεις. Είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, με τους Μπρούνο (3’, πρόλαβε και βγήκε ο Μπέλετς), Ζάιρο (19’, σουτ-απόκρουση Μπέλτες) και Βαλακάρι (45’, σουτ Βιγαφιάνιες, στη γραμμή έδιωξε ο Φεράρι). Οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης του πρώτου 45λέπτου με κεφαλιά του Καρώ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν κάπως, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν. Το στιλ παιχνιδιού των δύο ομάδων συνέχισε να είναι οι μεν να επιτίθενται κυρίως με ποδόσφαιρο κατοχής και οι δε με αντεπιθέσεις.

Εντούτοις, δεν βγήκε η σούπερ φάση έως το τέλος του παιχνιδιού. Οι περισσότερες προϋποθέσεις ήταν βεβαίως από πλευράς ΑΠΟΕΛ, ωστόσο η καλύτερη φάση ήταν ξανά από την Πάφος FC, όταν ο Σαρφό πήρε την… μπουκιά από το στόμα του Βαλακάρι στο 83’.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι (46′ Μακέντα), Σαρφό, Ντάλσιο (80′ Εντονγκαλά), Βιγιαφάνιες, Δώνης (46′ Μαρκίνιος), Κβιλιτάια.

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Κβίντα, Μπάιριτς, Παλάσιος, Ντράγκομιρ, Χότσκο, Βαλακάρι, Τάνκοβιτς (90’+2 Χέσταντ), Μπρούνο, Ζάιρο.