Πάφος: Νίκησε στο...ρελαντί και ξέγνοιασε. Νίκη με ΑΠΟΕΛ ζήτησε ο Στιβ Κωνσταντινίδης

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Ξέγνοιασε όσον αφορά την μάχη της παραμονής η Πάφος FC μετά τη νίκη της με σκορ 2-1 επί της Καρμιώτισσας, για την πρεμιέρα της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη νίκησε και απέφυγε οποιεσδήποτε δυσάρεστες περιπέτειες, παρά το ότι ο συνήθης ύποπτος Όνι Βαλακάρι… «μπούκωσε».

Ήταν η τρίτη σερί εντός έδρας νίκη για την παφιακή ομάδα και η έβδομη συνολικά στο πρωτάθλημα. Οι τρεις βαθμοί της νίκης την ανέβασαν στους 35 και την έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού στο Β’ γκρουπ.

Κατηφόρας συνέχεια για την Καρμιώτισσα. Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα της ομάδας των Πάνω Πολεμιδιών και η έβδομη στα τελευταία εννέα παιχνίδια. Παρέμεινε στους 18 βαθμούς, την τελευταία θέση και στο -11 από την ασφαλή ζώνη.

Τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό, είχε η Πάφος FC, απέναντι στην Καρμιώτισσα. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν στιγμή περιθώρια στην ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών να αμφισβητήσει την ανωτερότητα της. Σκόραρε δις με δύο αμυντικούς (Αραγιούρι και Αουρέλιο), ενώ απειλούσε διαρκώς τον νεαρό τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας Κίττο. Αρχικά στο 7’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι, ο έτερος Φινλανδός στην ενδεκάδα της παφιακής ομάδας, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο δεξιός οπισθοφύλακας της Πάφος FC Αουρέλιο σε ένα από τα πολλά ανεβάσματα του στην αντίπαλη περιοχή. Ο Πάνιτς είδε το κενό στην άμυνα των φιλοξενουμένων και του έδωσε την κάθετη πάσα, ο Βραζιλιάνος δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίκτυα με διαγώνιο σουτ, και να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του. Το 2-0 έμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη να ψάχνει κι άλλο γκολ, αλλά να μην καταφέρνει να το πετύχει.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν άκρως… δραματικό. Και ενώ όλα έδειχναν μια άνετη επικράτηση της Πάφος FC, το πέναλτι που κέρδισε η Καρμιώτισσα και μετέτρεψε σε γκολ ο Ρομό στο 72’, άγχωσε τους γηπεδούχους. Από το γκολ με το οποίο μείωσε η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών και έπειτα, οι ποδοσφαιριστές του Στιβ Κωνσταντινίδη ανέβασαν στροφές και έψαξαν το τρίτο γκολ που θα τελείωνε το παιχνίδι. Στο 78’ έφτασε πολύ κοντά, από τα ένδεκα βήματα όμως ο Βαλακάρι αστόχησε, αφού η εκτέλεση πέναλτι του έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια του νεαρού Κίττου. Στο 84’ εκ νέου ο Φινλανδός σπατάλησε καλή ευκαιρία, μετά από πάσα του Ράκελς, βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας που τον νίκησε. Το 2-1 που διαμορφώθηκε στο 72’ έμεινε μέχρι το τέλος με την Πάφος FC να παίρνει τη νίκη.

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης):  Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Αραγιούρι, Κβίντα, Φυλακτού (83′ Καμπράλ), Πάνιτς, Φουρ, Βα, Βαλακάρι, Τόρες (68′ Ράκελς).

Καρμιώτισσα (Γιαννάκης Ποντικός):  Κίττος, Χριστοφή, Μπαράνοφ (46′ Ευσταθίου), Πέρεζ, Στυλιανού, Ρέινολντς (88′ Κωμοδίκης), Ντουάρτε, Χέρσκοβιτς (46′ Μ.Σάσι), Ι.Σάσι (73′ Μπαργκάν), Χατζηβασίλη, Ρόμο.

Η Πάφος FC μπορούσε να τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι όπως δήλωσε ο προπονητής της ομάδας Στιβ Κωνσταντινίδης, μετά το τέλος του αγώνα με την Καρμιώτισσα. Όπως τόνισε ο Αγγλοκύπριος τεχνικός η ομάδα του είχε την υπεροχή. Παράλληλα, έδωσε σύνθημα νίκης στο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ, στο οποίο όπως είπε η ομάδα του θα τα δώσει όλα.

Όσα δήλωσε ο Στιβ Κωνσταντινίδης:

«Είχαμε την υπεροχή και παίξαμε καλά κατά διαστήματα. Μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι πιο νωρίς, είμαστε όμως ευχαριστημένοι με τους τρεις βαθμούς. Είναι δύσκολο το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Όπως όλα τα παιχνίδια θα τα δώσουμε όλα για να πάρουμε το τρίποντο».

Στην διαφορά ποιότητας και… ύψους μεταξύ των ποδοσφαιριστών της Καρμιώτισσας και της Πάφος FC, στάθηκε ο προπονητής της ομάδας των Πάνω Πολεμιδιών Γιαννάκης Ποντικός, στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα. Ο Κύπριος τεχνικός τόνισε ότι η ομάδα του έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάτι.

Όσα δήλωσε ο Γιαννάκης Ποντικός:

«Είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα που θα μας έδινε κάποια κίνητρά για τη συνέχεια. Προσπαθήσαμε αλλά δυστυχώς χάσαμε στις λεπτομέρειες και στην ποιότητα της ομάδας της Πάφου. Βλέπετε ότι στο πρώτο γκολ ήταν ξεκάθαρη η διαφορά ύψους στην ομάδα της Πάφου σε σχέση με εμάς. Από μικρές λεπτομέρειες πιστεύω ότι κρίθηκε το παιχνίδι. Δεν μπορώ να έχω παράπονο από τα παιδιά, έκαναν μεγάλη προσπάθεια το δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος της ημέρας όμως δεν καταφέραμε να πάρουμε κάτι, πρέπει να κοιτάξουμε την επόμενη μέρα για την ομάδα».