Πάφος: Ήττα που προβληματίζει πλέον, από τη Νέα Σαλαμίνια

Με ένα «κεραυνό» του Μιντίκκη (28’), ένα εύστοχο πέναλτι του Κίνγκσλεϊ (82’) και ένα μακρινό σουτ του Νουρ (90’+1) η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε την Πάφος FC (3-1) στο «Στέλιος Κυριακίδης» και έβαλε στο σακούλι της άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην πρώτη εξάδα του πίνακα κατάταξης. Η Πάφος FC έχασε για όγδοη φορά στο πρωτάθλημα και έμεινε πίσω στην βαθμολογία με 14 βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι που επεφύλασσε όλες τις συγκινήσεις στο τελευταίο 10λεπτο όπου σημειώθηκαν τρία γκολ, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη έφτασε σε μια δίκαιη νίκη, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Η Πάφος FC πάλεψε και πίστεψε όταν μείωσε με τον Ανγκούλο (87’) ότι μπορούσε να έπαιρνε κάτι από το ματς, όμως οι ελπίδες της έκαναν φτερά στις καθυστερήσεις όταν δέχθηκε και τρίτο γκολ.

Η Νέα Σαλαμίνα, ήταν πιο οργανωμένη σε όλες τις γραμμές της και με δραστήριους τους Ελουντού,  Κίνσγκλει, ανίκητο τον Γκολομπάρτ στην άμυνακαι εξαιρετικό τον Βεσελόφσκι κάτω από τα δοκαρια πήρε μια μεγάλη νίκη. Η Πάφος ξεκίνησε με μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία, όταν το σουτ του Σιρόκ απέκρουσε ο Βεσελόφσκι. Ο Μιντίκκης (κορυφαίος του αγώνα) με ένα φοβερό σουτ στο 28’ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, καθαρό τράβηγμα πάνω στον Κίνσγκλει από τον Ζίβουλιτς μέσα στην περιοχή, δεν σφυρίχτηκε  από τον διαιτητή. Η παράβαση ήταν καθαρή και έπρεπε να δοθεί πέναλτι, από τον διαιτητή Νεόφυτο Νεοφύτου.

Η Πάφος FC αντέδρασε μετά το γκολ που δέχτηκε και στο 32’ ένα σουτ του Ανγκούλο πέρασε έξω, ενώ με διπλή προσπάθεια ο Βεσελόφσκι στο 37’ άναψε κόκκινο σε Φιλιώτη και Φόλπρεχτ. Η Νέα Σαλαμίνα είχε δύο ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 59’ με τον Γκολομπάρτ που πλάσαρε έξω και στο 65’, όταν την κεφαλιά του Σικόρσκι απέκρουσε σε κόρνερ ο Μολ. Στο 79’ δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση, στην φάση που Λελιούκιν μάρκαρε τον Κίνσγκλει. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Κίνσγκλει νίκησε τον Μολ. Η ομάδα του Ζέλικο Κόπιτς, πίεσε στην συνέχεια, είχε δοκάρι με τον Λουλίνια στο 85’ και στο 87’ μείωσε με τον Ανγκούλο. Ο Νουρ όμως σε μια γρήγορη αντεπίθεση με ωραίο σουτ έκανε το 1-3, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Πάφος (Ζέλικο Κόπιτς): Μολ, Σιρόκ, Καρώ, Χολτ (73′ Ζαντής), Μπαγκάρντ, Φιλιώτης, Ζίβουλιτς (60′ Λελιούκιν), Κουλς (52′ Λουλίνια), Φολμπρεχτ, Ανγούλο, Ράκελς.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Bεσελόφσκι, Μιντίκκης, Κορέια, Φουστάρ (86′ Άγους), Τζολοβάρτ, Χριστοφόρου, Ρέινολντς (79′ Λεμέσιος), Νουρ, Ελουντού (76′ Τζαϊλσον), Σικόρσκι, Κίνγκσλεϊ.

Απογοητευμένος παρουσιάστηκε μετά το τέλος του αγώνα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, ο προπονητής της Πάφος FC Ζέλικο Κόπιτς, ο οποίος δήλωσε τα ακόλουθα:

«Γνωρίζαμε πολύ καλά ότι αμυντικά είναι πολύ καλή ομάδα και επίσης στη μετάβαση της μπάλας. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά δεν ήμασταν καλοί στα τελειώματα. Είναι ένα θέμα να μεταφέρεις τη μπάλα στην περιοχή του αντιπάλου και άλλο να τελειώνεις τις φάσεις. Στο β΄ ημίχρονο προσπαθήσαμε να γίνουμε πιο επιθετικοί, αλλά αποδυναμωθήκαμε αμυντικά και το εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος. Με το ρίσκο που πήραμε χάσαμε την αμυντική μας σταθερότητα. Αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να βρούμε τις λύσεις και να δουλέψουμε σκληρά, ώστε να επιστρέψουμε στα θετικά αποτελέσματα».

Από πλευράς του ο ποδοσφαιριστής της Πάφος FC, Φόλμπρεχτ, ανέφερε: «Δεν παίξαμε άσχημα. Είχαμε ευκαιρίες αλλά σκόραραν από 25 μέτρα. Είναι σκληρό όπως παίζαμε να είμαστε πίσω. Δεν ήμασταν τόσο κακοί αλλά σκόραραν σε κάθε ευκαιρία τους. Σίγουρα πρέπει να κερδίζουμε στο σπίτι μας αυτά τα παιχνίδια. Αλλά επιμένω πως δεν ήμασταν κακοί γενικά σήμερα, αλλά πρέπει να είμαστε καλύτεροι στις δυο περιοχές για να παίρνουμε αποτελέσματα».