Pafos Net

Πάφος: Άρχισε άσχημα τα play out. Ήττα από την Δόξα

title image

Τουλάχιστον μαθηματικά ελπίζει! Η Δόξα αν και ανύπαρκτη για ένα ημίχρονο, απέναντι στην Πάφος FC στο Μακάρειο, αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Σακκά, θυμήθηκε πως παίζεται η μπάλα, επιβλήθηκε της αντιπάλου της και επικράτησε με 2-0. Ήταν το παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς με 14 πόντους πλέον, μείωσε στο -7 από την 11η θέση όπου βρίσκεται ο Εθνικός Άχνας (21) και στο -9 από την 10η ΕΝΠ. Όλοι στην ομάδα ευελπιστούν ότι αν στα επόμενα παιχνίδια καταγραφούν παρόμοιες εμφανίσεις και επιτυχίες, θα αυξηθεί η αισιοδοξία για παραμονή στην Α’ Κατηγορία. Από την άλλη, η Πάφος, παραμένει στην 7η θέση με 30 βαθμούς.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τη Δόξα ήταν οι Γιούτριτς και Παπαφώτης, με τον Κύπριο μεσοεπιθετικό να καταγράφει μία ασίστ στ0 1-0 και να διαμορφώνει το αποτέλεσμα με προσωπικό του τέρμα. Το σκορ άνοιξε στο 48΄ ο Γιούτριτς με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαφώτη, ο οποίος στο 73΄ με κοντινή προβολή, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ρούντκο. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 83’ με τον Γιούτριτς, αλλά και στο 90’ + 3 με σουτ του Ζορίζνιο.

Η Πάφος ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο είχε 4-5 καλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε σε αυτό το διάστημα να πετύχει ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εμφάνιση της φιλοξενούμενης ομάδας ήταν μέτρια και σε συνδυασμό με τη βελτίωση της Δόξας υπέστη την ήττα. Το σημαντικό για την ομάδα του Σακκά είναι ότι πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη της και ότι διατήρησε τις όποιες μαθηματικές ελπίδες έχει για παραμονή στην κατηγορία.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Γκρεμσλ, Μιντίκκης, Γιούτριτς, Χριστοφή, Νελσίνιο, Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα, Παπαφώτης (88′ Μπραμπίγια), Λουίς Κάρλος (83′ Μπόλιεβιτς), Καρλίτος, Ίταλο (62′ Ζορζίνιο).

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Ρούντκο, Αντωνίου, Λαφράνς, Σιρόκ, Φιλιώτης, Φόλπρεχτ, Πάντσεον (67′ Καμπράλ), Μπεσάρα, Βάλακαρι, Βα, Μπεριγκό (40′ Ράκελς).

Την ανωτερότητα της Δόξας παραδέχθηκε ο προπονητής της Πάφος FC, Κάμερον Τόσακ (2-0) σε δηλώσεις του μετά την ήττα της ομάδας του στο Μακάρειο.

Αναλυτικά: «Συγχαρητήρια στη Δόξα για τη νίκη που πέτυχε. Νίκησε δίκαια και νίκησε γιατί το ήθελε πολύ περισσότερο από εμάς. Δεν έχω κανένα παράπονο από τους παίκτες μου. Να σας θυμίσω ότι η τελευταία μας ήττα ήταν πριν δύο μήνες. Είχαμε και κάποια προβλήματα, με ποδοσφαιριστές που αντιμετώπισαν προβλήματα τραυματισμού, πριν, αλλά και κατά τη διάρκεια του αγώνα και αυτό μας επηρέασε».