Πάφος: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. 3-0 την Καρμιώτισσα στο ντεμπούτο Μιχαιλένκο

TOY ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Την τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτη με τον νέο της προπονητή Ντιμίτρι Μιχαϊλένκο πέτυχε η Πάφος FC στο «Στέλιος Κυριακίδης» απέναντι στην Καρμιώτισσα με 3-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής. Νίκη που ανέβασε τους γαλάζιους στην 7η θέση, ενώ η Καρμιώτισσα παρέμεινε 11η.

Το καλύτερο πρώτο ημίχρονό της έκανε η Πάφος FC και το χειρότερό της η Καρμιώτισσα. Κάτι που είχε συνέπειες για την ομάδα των Πολεμιδιών και απόφερε καρπούς για τους γηπεδούχους οι οποίοι στην ανάπαυλα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Οι παίκτες του Μιχαϊλένκο αν και υπερείχαν εξ αρχής, έριξαν τα πρώτα τους δύο προειδοποιητικά «πυρά» στο 11’ και στο 20’, αλλά τις προσπάθειες των Κβίντα και Κούζικ αντίστοιχα, εξουδετέρωσε εντυπωσιακά με αποκρούσεις για… highlight, ο Κυριακίδης.

Στο 26’ το σκορ άνοιξε. Ο Φουρ μετά από τραγικό λάθος του Οικονόμου, έδωσε στον Μπεριγκό κι αυτός σε κενή εστία, αφού είχε βγει ο Κυριακίδης, πλάσαρε και σκόραρε. Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 33’. Από λάθος, αυτή τη φορά του Χριστοφή, ο Βα αξιοποίησε, έδωσε στον Μπεριγκό και αυτός στον Κούζικ που επιχείρησε σουτ εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η Καρμιώτισσα αφυπνίστηκε κάπως στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου, στο 36’ είχε μία τριπλή φάση με Καπαρτή και τα αδέλφια Σασί και στο 39’ με τον Ρόμο άλλη μία κραυγαλέα φάση, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει και να μπει στο παιχνίδι.

Με το «καλημέρα» στην επανάληψη (52’), ο Βαλακάρι με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής, ισχυροποίησε το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 3-0 και ουσιαστικά σφράγισε το «τρίποντο» για την ομάδα του. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο 67’ ο Κυριακίδης απέκρουσε πέναλτι του Βαλακάρι με τον Φινλανδό στην επαναφορά να σημαδεύει και το δοκάρι. Δοκάρι η Πάφος είχε και με τον Ράκελς στο 79’.

Πάφος FC (Ντιμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Αουρέλιο, Άραγιουρι (69’ Λελιούχιν), Κβίντα, Αντωνίου, Κούζικ, Φουρ (82’ Γιανόφ), Πάντσεον, Βα (69’ Ράκελς), Βαλακάρι, Μπεριγκό.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης, Χριστοφή, Πέρετζ, Οικονόμου (46’ Μαλεκκίδης), Ευσταθίου, Ο. Σασί (46’ Α. Παχίπης), Χρίστου, Ρέινολντς, Καπαρτής, Ι. Σασί (74’ Μπουμπακαρί), Ρόμο.

Μετά το ντεμπούτο του στον πάγκο της Πάφου και την νίκη της ομάδας του με το εμφαντικό 3-0 επί της Καρμιώτισσας, ο νέος προπονητής των γαλάζιων, Ντμίτρο Μιχαϊλένκο έκανε δηλώσεις..

«Είμαι πολύ χαρούμενος με τη νίκη και την εμφάνιση της ομάδας μου. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε και άλλα γκολ. Παίξαμε πολύ καλά και θέλω να ευχαριστήσω τους ποδοσφαιριστές μου. Νιώθω λες και επέστρεψα στο σπίτι μου. Είναι μια πολύ ωραία πόλη η Πάφος και είμαι πολύ χαρούμενος που επέστρεψα εδώ ως προπονητής της Πάφου», ανέφερε αρχικά και συνέχισε όσον αφορά στον λόγο που αποφάσισε να έρθει στην Κύπρο: «Είναι αυτό που κτίζεται στην ομάδα της Πάφου και οι στόχοι που υπάρχουν».

Για τους παίκτες του: «Έχουμε καλούς παίκτες, περιμένουμε να κάνουμε μια καλή ομάδα και να βγούμε στο Γιουρόπα Λιγκ. Πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Σήμερα κάναμε μια καλή εμφάνιση και πιστεύω μπορούμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Θέλω να κυριαρχούμε στον αγωνιστικό χώρο και να παίζουμε επιθετικό και επιθετικό ποδόσφαιρο. Το ποδόσφαιρο είναι για τους οπαδούς και θέλουμε να προσφέρουμε θέαμα».

Μήνυμα στους οπαδούς της ομάδας του: «Υπόσχομαι ότι θα δουλέψω σκληρά για να πετύχουμε τους στόχους μας».