Πάφος: Ήττα με 1-2 από τη Σαλαμίνα

Η Νέα Σαλαμίνα απέδρασε με διπλό από το «Στέλιος Κυριακίδης» και μάλιστα με ανατροπή. Επικράτησε με 2-1 επί της Πάφος FC, χτυπώντας στα τελευταία λεπτά κάθε ημιχρόνου. Το σημερινό ήταν το δεύτερο τρίποντο στη σεζόν επί των γαλάζιων, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Οι ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν λοιπόν και μαθηματικά την παραμονή τους στην Α’ Κατηγορία, καθώς ξέφυγαν 13 βαθμούς από τον ουραγό Ολυμπιακό και η διαφορά δεν καλύπτεται στις εναπομείνασες τέσσερις αγωνιστικές. Παραλλήλως, βρίσκονται τρεις βαθμούς μακριά από τον δεύτερο του β’ γκρουπ, Ερμή.

Από την πλευρά τους, οι ηττημένοι απλώς θα πρέπει να περιμένουν ώσπου να ξεμπερδέψουν οριστικά, αν και οι εννιά βαθμοί απόσταση πιστοποιούν πως δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Έτσι κι αλλιώς, κύριο μέλημά τους είναι ο πρώτος ημιτελικός κυπέλλου με τον Απόλλωνα, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη.

Όλα άρχισαν ιδανικά για την Πάφος FC, πάντως, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Κέβιν Μπεριγκόντ, έπειτα από σέντρα του Άντε Ρόγκουλιτς. Όλα έδειχναν ότι το προβάδισμα θα διατηρείτο ώς το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης ήρθε η ισοφάριση. Δράσης ο Ιωάννης Κωστή, ο οποίος αξιοποίησε την ασίστ του Καρλάο με δυνατό, ασύλληπτο σουτ από το ύψος του πέναλτι. Ήταν το πρώτο του γκολ με την ανδρική ομάδα της Νέας Σαλαμίνας.

Ίδιοι, όμως, ήταν οι πρωταγωνιστές του νικητήριου τέρματος στο 89ο λεπτό. Ο 18χρονος Κύπριος σούταρε, ο Γιαν Κόπριβες απέκρουσε ασταθώς και ο Βραζιλιάνος σέντερ φορ πλάσαρε εύστοχα από κοντά. Ήταν το 8ο τέρμα του χειμερινού αποκτήματος των ερυθρολεύκων.