Πάφος: Επιτέλους νίκη και... καθαρός αέρας

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Πάφος FC, μετά από καιρό. Κέρδισε με 1-0 τη Δόξα στο «Στέλιος Κυριακίδης» και αύξησε -προσωρινά- τη διαφορά, ξανά στο +9 από τον Ολυμπιακό που βρίσκεται στη 12η θέση και ο οποίος αγωνίζεται αύριο απέναντι στον Ερμή. Το… χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους, σημείωσε ο Ρόγκουλιτς.

Σχετικά με την εικόνα της αναμέτρησης, η Πάφος μπήκε δυνατά στον αγώνα, είχε την κατοχή και στο πρώτο δεκάλεπτο, απείλησε με δύο ευκαιρίες (4’, 8’). Στην συνέχεια η Δόξα πήρε μέτρα στο γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρει να ανοίξει το σκορ. Στο 34’, η ομάδα του Στίβεν Πρέσλι, κατάφερε να σκοράρει με τον Ρόγκουλιτς να πιάνει εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Πάφου.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς σημαντικές στιγμές στις δύο εστίες. Από την μία η Δόξα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα μέτρα που έδωσε στο γήπεδο η ομάδα του Στίβεν Πρέσλι, ενώ από την άλλη η Πάφος προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι και να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος, με τους «γαλάζιους» να πανυγηρίζουν μια σημαντική νίκη που τους φέρνει κόντα στην παραμόνη τους στην Α’ Κατηγορία.

Πάφος FC (Στίβεν Πρέσλι): Κόπριβετς, Κομπανί, Ντομίνγκες, Χριστοδούλου, Μπρουλς (81′ Σικόρσκι), Ντεούλ (81′ Σταύρου), Γκάμποβς, Ρόγκουλιτς (72′ Πογιέτ), Γιάνζα, Μπεριγκόντ, Γκουλόν.

Δόξα (Ματθαίος Πιπίας): Γκρεμσλ, Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος (58′ Χαραλάμπους), Κένιντι, Μπικέι (58′ Ναρ), Ασαμόα, Ιωάννου, Ζάτλ (72′ Ροντρίγκες), Ενινφούλ, Σαντίκ, Άδωνη.