Πεντάρα η Πάφος στον Ολυμπιακό και έκτη θέση

Εμφατική επιστροφή στις νίκες για την Πάφος FC με 5-0, μετά από έξι σερί ματς με τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες. Για τους γηπεδούχους, από δύο γκολ πέτυχαν οι Βαλακάρι και Τόρες, και ένα ο Μέρφι στο 77’, λίγα μόλις λεπτά μετά που πέρασε στο γήπεδο. Με τη νίκη αυτή η Πάφος έφτασε τους 24 βαθμούς και… πάτησε ξανά εξάδα.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός παρέμεινε και αυτός στους 24 βαθμούς, ωστόσο έπεσε στην 8η θέση, ενώ έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο ματς μακριά από τα τρίποντα και για τρίτο ματς χωρίς γκολ.

Τρία λεπτά κατά τα οποία η Πάφος ήταν καταγαιστική, με δύο γκολ και ένα δοκάρι, ήταν αρκετά για να δώσουν το προβάδισμα στην παφιακή ομάδα. Αρχικά ο Βαλακάρι στο 33’ με  εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, ενώ στην συνέχεια στο 34’ με πολύ δυνατό σουτ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Καράδαη. Στο 36’ ο Τόρες πήρε το… ριμπάουντ μετά από σουτ του Πάντσεον και από κοντά έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος έκανε εξαιρετική διαχείριση του σκορ, χωρίς να απηληθεί ιδιαίτερα πέραν κάποιων μακρινών σουτ των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού. Στο 61’ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τόρες, με κοντινή κεφαλιά μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Φουρ, κατάφερε να «τελειώσει» το ματς. Έπειτα, στο 77’ ο Μέρφι και στο 89’ ο Βαλακάρι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της παφιακής ομάδας.

Πάφος FC (Νμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Βαλεριάνος(10′ Αντωνίου), Πάνιτς(80′ Λελιούκιν), Βαλακάρι, Πάντσεον(80′ Ράκελς), Μπεριγκό(64′ Καμπράλ), Φουρ, Τόρες(64′ Μέρφι).

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Καράδαης, Ψάλτης, Νάνι, Ανδρέου, Μανρίκε, Γαρουφαλιάς(73′ Κοστόφ) , Σάλι(73′ Χάνι), Γκουστάβο(84′ Χαραλάμπους), Πεχλιβάνης, Μάντζης, Φαν Κέσελ(46′ Κα).

«Επιτέλους νικήσαμε. Είχαμε καλή απόδοση και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπράβο στα παιδιά, παλέψαμε. Μετά το πρώτο γκολ, ήμασταν πιο άνετοι και πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα», δήλωσε μετά το ευρύ 5-0 της Πάφος εις βάρος του Ολυμπιακού ο Ντιμίτρο Μιχαϊλένκο.

Σε ερώτηση για το τι άλλαξε σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια απάντησε: «Σε σχέση με προηγούμενους αγώνες, αυτή τη φορά ήμασταν πιο διαβασμένοι. Και ιδιαίτερα όσον αφορά στο τελευταίο με τον Εθνικό, βελτιωθήκαμε στην επίθεση και ήμασταν πιο αποτελεσματικοί. Μετά το 2-0 σήμερα, νιώσαμε πιο άνετα».

Όσο για τις μετεγγραφές, είπε πως σίγουρα θα γίνει κίνηση για απόκτηση επιθετικού, ενώ για την κατάσταση του Βαλεριάνου, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή δήλωσε ότι δεν γνωρίζει τώρα για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Δεν είχε πολλά να πει ο Λεωνίδας Βόκολος μετά τη βαριά ήττα του Ολυμπιακού με 0-5 από την Πάφος FC. Ο Ελλαδίτης δεν έψαξε δικαιολογίες, αλλά θεωρεί ανεξήγητο τον λόγο που χάθηκε ο έλεγχος μετά το 35ο λεπτό.

«Δεν υπάρχουν λόγια. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Μετά το 35′ για λόγο ανεξήγητο χάσαμε κάθε έλεγχο. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο αποτέλεσμα. Πρέπει να το αφήσουμε πίσω μας. Έχουμε πολλά προβλήματα, αλλά δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Εμείς πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι. Έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια και πρέπει να δείξουμε συγκέντρωση».