Πάφος FC: Το ήθελε, το προσπάθησε, αλλά η ΑΕΚ άντεξε

Ισόπαλες με 1-1 εξήλθαν Πάφος FC και ΑΕΚ στο «Στέλιος Κυριακιάδης» για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Τρισκόφσκι (52’) άνοιξε το σκορ για τους Λαρνακείς, ο Ντράγκομιρ (60’) έφερε το ματς στα ίσα για την παφιακή ομάδα.

Η παφιακή ομάδα το ήθελε και το έψαξε περισσότερο, έβαλε ασφυκτική πίεση στα τελευταία λεπτά στους κιτρινοπράσινους, οι οποίοι συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας και περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο. Κατάφεραν άντεξαν και εν τέλει κράτησαν την ισοπαλία, αφού οι γηπεδούχοι όσο και να το έψαξαν δεν μπόρεσαν να βρουν το δεύτερο γκολ, που θα έφερνε το ματς «τούμπα».

Στους τέσσερις βαθμούς ανεβαίνει η Πάφος FC και «πιάνει» ΠΑΕΕΚ, Άρη και Δόξα στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε τρεις αγώνες.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η ΑΕΚ με πέντε βαθμούς και στο -1 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα, που έχει ματς λιγότερο.

Χωρίς τις μεγάλες φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ωστόσο είχαν τις ευκαιρίες τους , με την Πάφος FC να δημιουργεί τρεις τελικές προσπάθειες (μια στον στόχο) και την ΑΕΚ δύο (καμία στον στόχο). Η μεγαλύτερη όμως ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν αυτή των κιτρινοπράσινων στο 23’ με τον Ακοράν από καλή θέση στην περιοχή να στέλνει την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ρούντκο.

Πιο δυνατά μπήκε η γηπεδούχος ομάδα, η οποία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα, με την ομάδα της Λάρνακας να ανεβάζει σταδιακά ρυθμό και να ισορροπεί. Στα 45 πρώτα λεπτά κυριάρχησε η δύναμη και η ένταση, με τον διαιτητή Θεουλή να «κιτρινίζει» τέσσερις ποδοσφαιριστές.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν τα… πάντα. Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες και γκολ, ενώ δεν έλειψαν η ένταση και η δύναμη του πρώτου μέρους. Η Πάφος FC ήταν αυτή που απείλησε πρώτη (51’) με τον Τούμπα να σώζει κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα (52’) ο Τρισκόφσκι πήρε το «όπλο» του και με προβολή στο σουτ του Μάμα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ για τους κιτρινοπράσινους.

Άμεση σχετικά ήταν η απάντηση των γηπεδούχων. Ο Ντράγκομιρ που είχε περάσει στο γήπεδο τρία μόλις λεπτά νωρίτερα, στο 60’ με εκτός περιοχής συρτό σουτ νίκησε τον Τούμπα και έφερε το ματς στα ίσα.

Έκτοτε οι Παφίτες ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έψαξαν το δεύτερο γκολ και έχασαν μερικές μεγάλες ευκαιρίες, με μεγαλύτερες αυτές των Φουρ (61’) και Σεμέδο (67’). Αμφότεροι από πλεονεκτική θέση έστειλαν την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τη δική της μεγάλη ευκαιρία είχε η ΑΕΚ, η οποία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο μετά την ισοφάριση, στο 79’ μετά από γύρισμα του Ροσάλες, ο Τρισκόφσκι από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχος. Το 1-1 που διαμορφώθηκε στο 60’ έμεινε μέχρι τέλους…

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Αουρέλιο, Κβίντα, Μπάριτς, Μιχάηλ (83′ Πάγιτς), Πάνιτς (56′ Ντράγκομιρ), Πάντσεον, Βαλακάρι, Ζάιρο (88′ Μπεριγκό), Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (56′ Φουρ).

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Τούμπας, Τάντι, Μιλίσεβιτς, Γκονθάλεθ, Γκαρσία (40′ Ροσάλες), Λέντες, Μάμας (62′ Γκονσάλες), Γκιούρσκο (62′ Φαράζ), Ακοράν, Τρισκόφσκι (89′ Τόμοβιτς), Ντάμπισαϊρ (89′ Ρόμο).

Παίκτες κουρασμένους και απογοητευμένους από την ισοπαλία (1-1) κόντρα στην ΑΕΚ, είδε στα αποδυτήρια μετά το τέλος του ματς, όπως δήλωσε ο προπονητήτς της Πάφος FC Ντάρκο Μίλανιτς, κάτι που τον αφήνει ευχαριστημένο και ικανοποιημένο για την προσπάθεια.

Όπως εξήγησε υπήρχε η αίσθηση ότι ήταν καλύτεροι, πίεζαν και άξιζαν τη νίκη…

Όσα δήλωσε ο Ντάρκο Μίλανιτς:

«Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Νιώθω ότι αξίζαμε τη νίκη, είχαμε ευκαιρίες γι’ αυτό πιστεύω ότι μπορούσαμε για κάτι παραπάνω.

Η αντίπαλη ομάδα αμυνόταν χαμηλά στο πρώτο ημίχρονο, ξέρετε πόσο δύσκολο είναι. Αναγκαστήκαμε να παίζουμε περισσότερο απ’ τον άξονα αλλά δεν μας βγήκε. Αλλά μέσα στο παιχνίδι νιώσαμε πόσο επικίνδυνος μπορούσε να γίνει και ο αντίπαλος.

Είδαμε στα αποδυτήρια τους παίκτες κουρασμένους και απογοητευμένους που δεν κερδίσαμε αλλά πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι για την προσπάθεια.

Είχαμε την αίσθηση μέσα στον αγώνα ότι ήμασταν καλύτεροι και πιέζαμε. Πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι από την απογοήτευση και απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα, απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα».